Yeni Yıl Sözlerinizi Tutun!

‘Daha fazla spor yapacağım!’ sözü verdiğiniz pek çoğunuz, eminiz.

Hedeflerinizin ve bu hedeflere giden yolda karşınıza çıkabilecek olan engellerin hep farkında olun. Gerçekçi olup, engelleri nasıl aşacağınıza odaklandığınızda hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Bu sefer hedeflerinize daha fazla yaklaşmanız için 3 yöntem önerelim istedik.

  • YÖNTEM #1

İşe, vicdan azabı duymakla başlayın.

Aslında, sorun spor yapmaya yönelik motivasyon eksikliği değil. Sosyal hayata daha çok vakit ayırmak, daha fazla iş bitirmek, yorgunluğu engellemek gibi spor yapmamak için karşı motivasyonların kuvvetli olmasıdır.

İşten çıkınca yorgun olabilirsiniz veya sabah biraz daha uyumak istiyorsunuzdur. Ancak sabah işe gitmeden veya akşam işten çıkınca yapacağınız spor sizi rahatlatıp, stresinizi azaltacak ve daha fazla iş yapmanız için odaklanmanızı sağlayacaktır. Yoğun geçen bir gün sonunda kendinize bunu mutlaka hatırlatın.

Diyelim ki; sporu ekmeyi planlıyorsunuz. ‘Bugün spor yapmazsam, şu an verdiğim karar hakkında yarın nasıl düşüneceğim?’ Spor yapmayıp ne yapmayı planladığınız sorun kendinize.

Doğru kararı mı verdiniz?

  • YÖNTEM #2

Pozitif düşünmek ruhumuz için iyi olabilir; ama gerçekçi pesimizm hedeflerimize ulaşmak için daha faydalı olabilir.

Genelde ‘Ne kadar spor yapmayı planlıyorsun?’ sorusuna verilen cevap ideal bir dünyaya ait cevaptır. Gerçeği yansıtmaz. Hasta çocuklar, geç toplantılar, kaçmaması gereken diziler hesaba katılmaz. Çözümü ise aslında oldukça basit.

Kendinize iki soru sorun;

1)İdeal bir dünyada bu hafta kaç kere egzersiz yapabilirim?

2)Bu hafta kaç kere spor yapabilirim?

İdeal dünya ile gerçek dünya arasında bir karşılaştırma yapmak zorunda kalınca potansiyel çatışmaları aşmak için daha fazla vakit harcarız. Böylece çatışan zorunluluklar karşısında uygulayabileceğimiz gerçekçi planlar yapabiliriz.

  • YÖNTEM #3

Kendinize verdiğiniz sözü tutmak zor olabilir. Bu yüzden kendinizi sürekli kontrol etmek faydalı olabilir. Sıklıkla uygulayabileceğiniz başka bir egzersiz de şudur;

  • En önemli egzersiz hedefim nedir?
  • Bu hedefin bana katacağı en olumlu şey ne olacaktır?
  • Bu hedefin önündeki en büyük engel nedir?

Ardından engel hakkında aşağıdaki soruları cevaplayın:

  • En yüksek olasılıklı bu engel nerede ve ne zaman karşıma çıkabilir?
  • Bu engelin önüne geçebilmek için ne yapabilirim?
  • Bu engel gerçekleşirse, egzersiz hedefime yönelmek için hangi somut adımları atmalıyım?

Bu uygulamayı yapan insanların egzersiz saatleri ikiye katlanmış ve ilk haftadan başlayan değişim, 4 ay boyunca devam etmiştir. Klasik bir yenil yıl dileğinin yanında kıyas kabul etmeyecek bir sonuç. Ne dersiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sizi Arayalım!