ZİHİNSEL KABİLİYETİ ARTIRMAK İÇİN SPOR ŞART!

 

Spor yapmanın en net sonuçlarından biri de kan akışının hızlanmasıdır. Kan akışının hızlanması da vücudun daha çevik olmasını sağlar. Yapılan spora bağlı olarak düşünme kabiliyetini geliştiren spor aktiviteleri, zihnin gelişmesinde de oldukça etkilidir.

Yapılan araştırmalara göre, spor yaparken salgılanan dopamin sayesinde kan basıncının arttığı gözlemlenmiştir. Artan kan basıncı sayesinde ise bireylerde daha yaratıcı düşüncelerin açığa çıktığı belirtilmektedir. Bu durum da sporun zihinsel gelişime ne kadar etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Zihinsel gelişimin yanı sıra duygusal durumları da olumlu şekilde etkileyen spor, stres hormonunun salgılanmasını engeller; kişinin kendini daha mutlu ve dinç hissetmesini sağlar.

Eğer siz de daha zinde, daha mutlu ve daha keyifli bir hayata adım atmak istiyorsanız, karşınıza çıkan tüm engellere rağmen pes etmeyin ve düzenli bir şekilde hareket edin! Çünkü düzenli hareket etmek hem vücudunuza hem de zihninize yeni bir yaşamın kapılarını aralayacak!