VÜCUT TESTLERİ

UNUTMAYIN!

Hiçbir hesap makinesinin bir doktor ofisinde yapılan bir ziyaretin yerini alamayacağını unutmayın. Bu sayfadan elde ettiğiniz sonuçları kabaca birer tahmin olarak değerlendirmelisiniz.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ HESAPLAMA

Vücut kitle endeksinin hesaplanmasının ardından BMI cinsinden elde edilen değer şu şekilde yorumlanır:

 • 0 ila 18,4 BMI: Zayıf. Kişinin boyuna oranla ağırlığının yetersiz olduğunu ifade eden bu değer ile karşılaşılması durumunda kişinin diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir şekilde kilo alması önerilir.
 • 18.5 ila 24.9 BMI: Normal. Bu değer aralığı kişinin ideal kiloda olduğunu gösterir. Bu değere sahip olan kişilerin düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam etmeleri önerilir.
 • 25 ila 29.9 BMI: Fazla Kilolu. Kişinin boyuna oranla kilosunun fazla olduğunu gösteren bu değer aralığında kişinin uygun diyet ile fazla kilolarından kurtulması önerilir.
 • 30 ila 34.9 BMI: Şişman. Birinci derece obez kategorisinde değerlendiren değer aralığında, kişinin kilosunun sağlık açısından risk oluşturabilecek düzeyde olduğu anlaşılır. Bu kişilerin diyetisyen yardımıyla kilo vermesi önerilir.
 • 35 ila 44.9 BMI: Şişman. İkinci derece obez olarak tanımlanan bu değerlere sahip olan kişilerde kalp ve damar hastalıkları bakımından risk artar. Kişinin kilo vermek için diyetisyene başvurması önerilir.
 • 45+ BMI: Aşırı Şişman. Üçüncü derece obez kategorisinde olan bu kişilerde hastalık gelişme riski çok yüksektir. Hekim ve diyetisyen eşliğinde kilo verilmesi önerilir.

YAĞ ORANI HESAPLAMA

Yağ Oranı Hesaplama

Bu vücut yağ hesaplayıcısı, toplam vücut ağırlığınızın yüzde kaçının vücut yağı olduğunu tahmin etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. Vücudunuzun yağ yüzdesinin ne olduğunu merak ettiyseniz, bunu bulmak için mükemmel bir yer.

 • Esansiyel Yağ: 10–13% (kadınlar), 2–5% (erkekler)
 • Sporcular: 14–20% (kadınlar), 6–13% (erkekler)
 • Fitness: 21–24% (kadınlar), 14-17% (erkekler)
 • Ortalama: 25–31% (kadınlar), 18–24% (erkekler)
 • Obez: 32%+ (kadınlar), 25%+ (erkekler)

Bu veriler, vücut yağ oranınızın kadınlar için% 31’den ve erkekler için% 24’ten düşük olması durumunda, ortalama aralıkta olduğunuz ve endişelenecek bir şeyiniz olmadığı anlamına gelir. Daha yüksek vücut yağı seviyeleri sizin için tehlikeli olabilir.

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI HESAPLAMA

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacının tespit edilmesi, doğru bir beslenme programının ilk adımını oluşturur. Vücut endeksinize göre ihtiyacınız olan kalori değerlerine uygun beslendiğinizde, hayal ettiğiniz vücuda rahatlıkla kavuşabilirsiniz.

Unutmayın; sayılar sizi asla yanıltmaz!

Peki, Nedir Bu Kalori? Neden Bu Kadar Önemli?

En temelde “kalori”, vücut fonksiyonlarının sürdürülmesini sağlayan enerji birimidir. Tükettiğimiz besinler ile kalori alır, vücudumuzun temel fonksiyonlarını sürdürmesini sağlarız.

Kilo almak veya kilo vermek istediğimizde ise günlük kalori miktarını vücut endeksimize uygun ayarlamamız gerekir. Bunu yaparken de öncelikli olarak “günlük kalori ihtiyacı” tespit edilmeli, ardından bu ihtiyaca uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Vücut endeksinize ve günlük kalori ihtiyacınıza uygun bir beslenme programı için uzman diyetisyenimizle iletişime geçebilir, Vamos Online ile sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz!

DOĞRU YAĞ YAKIMI İÇİN UZMAN GÖRÜŞÜ AL!

İDEAL KİLO HESAPLAMA

İdeal kilo hesaplama

“İdeal Kilo” boy ile orantılı ölçülen bir kilo değeridir. Sağlıklı bir yaşam için vücudunuzun ideal kiloda olması oldukça önemlidir.

İdeal kilodan 1 kg fazlası bile vücudunuzun çalışma disiplinini etkileyerek yaşam kalitenizi düşürebilir. Bu sebeple ideal kilonuza erişmek için doğru bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Eğer ideal kilonuzun altında veya üstünde iseniz, ideal kilonuza erişebilmek için kısa sürede kilo almak veya kilo vermek yerine, uzun vadede doğru beslenme ile daha sağlıklı bir yol izlemelisiniz.

İdeal kilonuza uygun, size özel bir beslenme programı için uzman diyetisyenimiz ile iletişime geçebilir, Vamos Online programlarına dahil olarak ideal kilonuzu sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz!