SPOR YAPMAK AĞRI ALGISINI AZALTIR

Spor yapmak gündelik hayatımızda birçok şeye iyi geldiği gibi ağrılarımızın azalmasında da önemli bir rol oynar. Hareketsizlik, kasların ve eklemlerin zamanla zayıflamasına neden olur. Ancak düzenli egzersiz, kronik ağrısı olanların kas gücünü ve esnekliğini artırarak uzun süreli ağrının hafiflemesini sağlar. Kaslarımız güçlendikçe kemiklere binen yük de azalır ve bu da özellikle sırt, bel ağrısı gibi rahatsızlığı olan hastalar için yarar sağlar. Bu nedenle spor yaparken belli kas gruplarını değil tüm kasları çalıştırmalıyız. Egzersiz ayrıca, ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engelleyebilen, vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu sayede var olan eklem ve kas ağrılarımızın zamanla azalması, hatta yok olması mümkündür.

Egzersiz, mutluluk verici ve ruh halini iyileştirici dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi bazı kimyasalların salgılanmasına neden olarak psikolojik açıdan iyilik hali sağlar. Bu kimyasallar kendimizi daha iyi hissetmemizi sağladığı gibi var olan ağrı algımızı da minimuma düşürecektir. Eklem iltihaplanması olan ve bu nedenle kronik ağrı hisseden hastaların, spor ile eklemleri de hareket edeceği için bu iltihap da dağılır ve ağrı azalır. Eklem rahatsızlığı olanların düzenli spor yapmaları halinde iyileşme yönünde önemli yol katedecekleri biliniyor. Fazla kilo da önemli bir ağrı nedenidir. Eğer spor ile sağlıklı kiloya inerseniz hem ağrınız azalır hem de kaslarınız güçlenir. Fazla kilo problemi olan kişilerin spor yapmaları halinde vücudundaki yağ oranı azalır.

Uzun süredir fiziksel aktiviteyapmadıysanız aşama aşama ilerlemenizde fayda olacaktır. Antrenman sürelerinizi ve yoğunluğunu yavaş yavaş, kendinize zarar vermeden artırmalısınız. Dayanıklılık ritminizi göz önüne alıp antrenman yapmayı denemelisiniz. Dayanıklılık ritminiz maksimum kalp atış hızınızın %60 – 70’i seviyesinde olmalıdır. Gerçekten fazla kiloluysanız, ağırlığınızı taşımanızı gerektiren antrenmanlardan kaçınıp bisiklete binme, yüzme ve kondisyon küreği ile yapılan antrenmanları tercih etmelisiniz. Bu tarz antrenmanlar ile kısa zamanda sağlıklı kiloya ulaşıp bedensel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Günümüzün en büyük problemlerinden biri de binlerce yıldır bedenen yorulan atalarımızın aksine sadece beynimizin yoruluyor olmasıdır. Vücut hareket etmediği için geceleri yorgun olmadan uyumaya çalışıyoruz. Stres hormonları düzenli egzersizle düşer ve bu nedenle düzenli egzersiz yapanlar gece daha iyi uyur. Bu şekilde gün içerisinde oluşan kronik baş ağrılarının önüne geçmiş oluruz.

Siz de bedensel ağrılarınızı ve ağrı algınızı azaltmak için Vamos Sports’a gelebilir ve sağlığınız için bir adım atabilirsiniz. Kronik ağrılarınızın ve yorgunluğunuzun sizde yarattığı psikolojik sorunlara çare arıyorsanız da Düş’ün Psikoloji’yi tercih edebilirsiniz…

Detaylı bilgi için;

vamosakademi.com

dusunpsikoloji.com