SPOR DEPRESİF SEMPTOMLARI AZALTIR

 

Depresyon, geçici bir üzüntü hissi ile başlayan, zamanla bireyin hayattan zevk almasını engelleyebilen, psikolojik açıdan klinik tedaviye ihtiyaç duyulan bir rahatsızlıktır. Majör depresif bozukluk yaygın ve ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Depresyondan muzdarip olan bireyler, sürekli üzüntü ve umutsuzluk duyguları yaşarlar; bir zamanlar zevk aldıkları aktivitelere ilgilerini kaybederler.

Spor yapmak ise depresif semptomları azaltır. Spor yapan insanlarda neredeyse hiç depresyon belirtisi görülmez diyebilmekteyiz. Yani spor yapmayı bir nevi anti-depresan olarak nitelendirebiliriz. Spor yapmayı bu noktada tedavi edici bir aktivite olarak görebiliriz.

Düzenli yapılan sporun vücudumuzda melatonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını artırdığını ve iyi olma halimizde artış sağladığını bilmekteyiz. Aynı zamanda sporun, ruhsal durumla doğrudan ilişkisi olan endorfin salgılanmasını da artırdığı bilinmektedir. Bu açıdan spor, oldukça yararlıdır. Özellikle vücut çalışması, tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzme, aerobik gibi aktiviteler en iyi egzersizlerdir. Bu gibi egzersizler kişinin daha zinde hissetmesiyle birlikte stres seviyesini azaltır. Dış dünyadaki olumsuz durumlardan uzaklaştırır. Bu sayede kişi depresyona karşı bir savunma kazanabilmektedir. Bu özelliği ile spor yapmanın tedavi edici özelliğinin yanı sıra önleyici bir özelliğinin de olduğunu görmekteyiz. Kişinin kendisini iyi hissetmesine olanak sağlayan spor, doğrudan veya dolaylı olarak depresyonu önleyici ve tedavi edici olma özelliği ile ruh sağlığımız açısından oldukça önem verilmesi gereken bir aktivitedir. Günlük hayatımızın içine spor yapmayı ekleyerek kendimize büyük bir iyilik yapacağımızı unutmamalıyız.

Siz de kendinizde depresif semptomlar hissediyor; kendinizi her zaman daha iyi hissetmek adına önemli bir adım atmak istiyorsanız Vamos ile spora başlayabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenler ile fiziksel aktiviteye yönelerek zihninizi dinç tutabilir depresyon ve benzeri duygudurum bozukluklarından korunabilirsiniz. Sporun yanı sıra zihninizi boşaltmak ve sizi anlayıp doğru yönlendirebilecek uzmanlardan destek almak için ise Düş’ün Psikoloji’yi tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

vamosakademi.com

dusunpsikoloji.com