SPOR BİRİKEN ENERJİNİN DOĞRU AKTARIMINI SAĞLAR

 

Gündelik yaşamda karşılaştığımız olumsuz olaylara, strese ve yoğun iş temposuna karşı olumsuz duygular ve düşünceler geliştirebiliriz. Bu duygu durumları ve düşünceler bizi öfkeli ve hatta umutsuz hale getirebilir. Hayata karşı karamsar bakan, olumsuz tutumlar sergileyen ve negatif duygular besleyen bireyler olmamıza sebep olabilir.

Günlük yaşamda karşılaştığımız olaylara karşı içimizde oluşan olumsuz dürtüleri “enerji” olarak adlandırabiliriz. Saldırgan bir dürtü, karşılanması istenilen fakat karşılanmayan bir duygunun içte oluşturduğu bir enerji haline gelebilir ve her enerji bir çıkış noktası arar. Bu çıkış noktasını da hayatımızı olumsuz şekilde etkileyecek bir yöne yönlendirebileceğimiz gibi, tamamen kontrollü bir şekilde, bizi olumlu açıdan etkileyecek bir yöne de yönlendirebiliriz.

İnsan düşünebilen, algılayabilen, planlama yapabilen ve sebep-sonuç ilişkisi kurabilen bir varlıktır. Bu sebeple saldırgan veya olumsuz enerji biriktirdiğinde, bunu ne şekilde dışarı atacağına kendisi karar verebilir. Olumsuz enerjiyi olumlu bir şekilde dışa vurmak istediğinde, spor gibi rahatlatıcı ve vücudu dinç tutan bir alana yönelebilir.

Antrenman yapmak, içimizdeki enerjiyi dışarı vurmamıza ve biriken enerjinin olumlu bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur.

Psikanaliz yaklaşımının kurucusu Sigmund Freud, her insanın bir savunma mekanizması olduğunu belirtmiş, bunlardan birinin de “yüceltme” olarak adlandırılan savunma mekanizması olduğunu öne sürmüştür. Bu mekanizma, psikologlar tarafından insan için olumlu bir savunma mekanizması olarak kabul edilmektedir.

Yüceltme savunma mekanizması, toplum tarafından kabul edilmeyen duyguları, toplum tarafından kabul edilebilebilir hale getirmek demektir. Toplum tarafından kabul edilmeyen duygular ise saldırganlık dürtüsü gibi olumsuz dürtülerdir. Olumsuz olan bu dürtülerin enerjisi, hayatımızı oldukça olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple bu olumsuz dürtüleri yanlış yerlerde boşaltmak yerine olumlu etkisi olan yerlerde boşalttığımızda kazancımız ikiye katlanır. Örneğin; enerjiyi spora yönlendirmek ve sporda başarılı olmak için çalışmak, duyguları yapıcı bir şeye yöneltmeye yardımcı olur. Bu yüzden olumsuz, birikmiş enerjinin boşaltımında en olumlu yöntemlerden biri spor yapmak olarak değerlendirilmektedir.

Eğer siz de yaşamınızda biriken olumsuz enerjilerden arınmak ve kendinize iyi gelecek bir alana yönelmek istiyorsanız, Vamos’un alanında uzman eğitmenleri ile sakin ve sportif bir yaşama ilk adımınızı atabilirsiniz! Sporun yanı sıra kendinizi zihinsel anlamda rahatlatmak ve profesyonel bir rehber eşliğinde iç huzura ulaşmak için de Düş’ün Psikoloji’den destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

vamosakademi.com

dusunpsikoloji.com