ŞINAV NASIL ÇEKİLİR?

Şınav, bilinen en eski egzersiz uygulamalarından biridir. Şınav hareketi, doğal ve zorlanmadan yapılabilen bir egzersiz olduğu için çoğu insan tarafından tercih edilir. Şınav çekerek beden, tüm vücut ağırlığı ile çalıştırıldığı gibi, özellikle omuz, göğüs, karın ve alt kas grupları güçlendirilir. Şınav hareketinin nasıl yapılacağı herkes tarafından bilinmekle birlikte birçok insan şınav çekerken bazı hatalar yapar. Doğru şınav hareketinin nasıl yapılması gerektiğini aşağıdaki gibi anlatabiliriz;

 • Kollarınızı omuz genişliğinde açarak yerde plank pozisyonu alın.
 • Ayak parmakları yere, topuk kısmı yukarıya bakacak şekilde tutun.
 • Pozisyon esnasında karnınızın sıkı, sırtınızın düz olmasını sağlayın. Bu sayede vücudun doğal duruşunu sağlamış olursunuz.
 • Vücudunuzu kollarınızın üzerinde alçaltıp yükseltmeye başlayın.
 • Sırtınız düz bir şekilde dururken gözleriniz karşıda olacak şekilde pozisyonu hareket boyunca bozmayın.
 • Göğüs yere bir yumruk mesafesi yaklaşana kadar vücut indirilir.
 • Hareket esnasında kalçanın düşmemesine ya da yukarı kalkmamasına dikkat edin.
 • Vücudunuz baş kısmından ayaklara kadar düzgün bir hatta bulunmalıdır. Aynı zamanda dirsekleriniz vücudunuza yakın olmalıdır. Kolların “T” şeklini almamasına özen gösterin.
 • Belli bir şınav programı ile gövdenin inip kalkmasını sağlayın.

Şınav Çeşitleri Nelerdir?

Kondisyon seviyenize göre şınav hareketlerini farklı pozisyonlarda yapabilirsiniz. Bu kapsamda yapabileceğiniz şınav çeşitlerini şu şekilde ele alabiliriz;

Geniş Kavramalı Şınav

Geniş tutularak şınav çekildiğinde sırt çalışır. Daha dar şınav çekildiğinde ise arka kollar çalışır.

Elmas Şeklinde Şınav

Sırt ve kol kaslarını önemli ölçüde geliştiren elmas şeklinde şınav hareketi, parmak uçları birbirine bakacak şekilde yapılır.

Arkadan EL Çırpma ile Şınav

Bu uygulamada normal el çırparak yapılan şınav hareketinin tam tersi yapılır. Yani vücut yukarı kaldırıldığında eller arka tarafta birbirine vurulur.

Tek Kol İle Şınav

Tek kol ile şınav hareketinde vücudun ağırlığını tek bir kola vermeniz gerekir. Tercihinize göre şınav çektiğiniz tek kol normal şınav pozisyonunda ya da göğsünüzün hizasında olabilir. Bu şınav çeşidi zor bir uygulamadır. Egzersiz öncesinde ısınma hareketleri ihmal edilmemelidir.

Sendeleyerek Şınav

Sendeleyerek şınav hareketinde sağ ve sol eliniz aynı hizada olmamalıdır. Sağ ya da sol eliniz diğer elinizden 6-7 cm ileride tutulur. Bu şınav çeşidi ile göğüs ve omuz kaslarının çalışması sağlanır.

Eğimli Şınav

Eğimli bir zemin üzerinde yapılan eğimli şınav hareketi, normal şınav uygulamasına göre çok daha kolay yapılır. Eğimli şınav hareketinde göğüsler çalışır. Ayrıca hareket ayaktan yükseltilerek uygulanır.

Geri Şekilde Şınav

Geri şekilde şınav hareketinde ayakların altına yüksek bir malzeme koyulur. Merdiven ya da mekik barı, bu işlem için uygun malzemelerdir.

Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav, istediğiniz her ortamda vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz bir antrenmandır. Söz konusu hareket, öncelikle göğüs kaslarını çalıştırır. Şınav hareketi ile çalışan ikinci kas grubu tricepstir. Yani, omuz ve kol kasları aktif şekilde çalışır. Ayrıca şınav esnasında sırt ve karın kaslarının da çalışması sağlanır.

Şınav ile Kaç Kalori Yakılır?

Şınav hareketi ile vücutta yakılan kalori miktarı kişiden kişiye değişir. Söz konusu değişimin nedeni kişinin metabolizma hızıdır. Genel anlamda şınav hareketi ile dakikada en az 7 kalori yakılır.

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Şınav çekmenin sağladığı faydalar kısaca şöyledir;

 • Sağlıklı ve fit görünmek için yapılması gereken en pratik hareketlerden biridir.
 • Başta omuz, sırt ve kol kasları olmak üzere birçok kas grubunun aynı anda çalışmasını sağlayan bir harekettir.
 • Metabolizmanın hızlanmasına olumlu katkı sağlar.
 • Enerjik ve güçlü bir görünüm için oldukça etkili bir harekettir.
 • Kısa sürede kondisyon artıracağı için özgüven kazanmaya da yardımcı olur.
 • Kan akışının hızlanmasını sağlar.
 • Omuz ve sırt ağrılarının azalmasına destek olur.

Siz de yaşınıza, boyunuza ve hayat tarzınıza uygun şekilde akademi mezunu eğitmenler tarafından hazırlanan egzersiz ve beslenme programları için hemen bizimle iletişime geçin! Nerede olduğunuz hiç fark etmez!

Mail: online@vamooos.com

Tel: 0312 287 7755

Instagram: @vamossports