RAMAZAN’DA SPOR YAPMALI; AMA NASIL?

 

Ramazan’da da spor yapılmalı ama nasıl?

Oruç tutarken ve egzersiz yaparken bazı kurallara dikkat edilmesi şarttır. Özellikle Ramazan aylarında bilinçsiz yapılan spor sıvı ve kas kaybına sebep olabiliyor.

Spor tercihinizi kardiyodan yana kullanarak, iftardan yarım saat önce veya bir, bir buçuk saat sonra yapabilirsiniz. Özellikle iftardan yarım saat önce, oruçlu-aç karnına yapılan hafif tempolu bir yürüyüş yağ yakımında çok etkilidir. Diğer aylarda da aç karnınıza sabahları otuz dakika yapacağınız tempolu bir yürüyüş kilonuzda büyük değişikliklere sağlayacaktır. Bir deneyin.

Sporunuzu serin saatlerde yapmayı ihmal etmeyin.

Yeni egzersizler denemeyin. Bildiğiniz ve vücudunuzun da alışık olduğu egzersizleri hafifleterek yapmaya devam edin.

İftarda ağır yağ içeren yemeklerden ziyade; proteinli ve lifli yemekler yiyerek enerji seviyenizi daha yukarıda tutabilirsiniz.

Özellikle esneme hareketleri, pilates ve yoga gibi egzersizler Ramazan ayında uygulamaya devam edebileceğiniz hareketler içerir.

Eğer ağırlık çalışıyorsanız, çalıştığınız ağırlıkların miktarını ve setleri düşürmelisiniz. Vücudunuza daha fazla stres yüklememelisiniz.

Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken nokta; Ramazan ayında kas kazanımına yönelik antrenman yapılmaması gerektiğidir. Asıl amaç var olan kütleyi korumaya yönelik olmalı ve kas kaybını minimum seviyede tutmaya çalışmaktır.

İftar ve sahur arasına bir öğün daha ekleyerek günlük karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı daha rahat karşılayabilirsiniz.