METABOLİZMANIZI HIZLANDIRMAK İÇİN 10 İPUCU

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda, birçok hastalık ve kilo probleminin, metabolizmanın yavaş olmasından kaynaklı olduğu ileri sürülmektedir. Bu nedenle metabolizma hızlandırma metotlarının uygulanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanların bu kapsamda yaşadıkları sorunla ilgili yaptığı internet araştırmalarında da yoğun şekilde “metabolizma nasıl hızlandırılır” konusu ile ilgili arama yaptığı görülmektedir.

Metabolizmanın nasıl hızlandırılacağı konusu ile ilgili alınması gereken 2 önemli tedbir vardır. Bunlar; yeme-içme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve daha fazla hareket etmektir. Söz konusu hususlar için ilgili tedbir alındığında metabolizma hızlanır ve daha sağlıklı bir yaşam yaşanabilir.

Siz de daha sağlıklı bir yaşama, doğru bir şekilde ulaşmak istiyorsanız uzman eğitmenlerimizden bilgi alabilirsiniz:

online@vamooos.com

Metabolizma Nedir?

Metabolizma, canlıların yaşayabilmesi için vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlarının tümüne verilen isimdir. Bu reaksiyonlar; kişinin yaşına, kilosuna, gebelik durumuna, andropoz ya da menopoz durumuna göre değişir. Yaş ilerledikçe ya da sayılan durumlar meydana geldiğinde, metabolizma hızı düşer.

Çeşitli bilimsel kaynaklarda bazal metabolizma terimi de çok kullanılır. Bazal metabolizma, insan vücudunun sadece hareket halinde değil, dururken de harcadığı enerji miktarını ifade eder. İnsan vücudu dinlenme halinde iken de yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için enerji sarfiyatına ihtiyaç vardır. Söz konusu faaliyetler arasında nefes alma, dolaşım, beyin ve sinir sistemi faaliyetleri, hücre üretimi ya da sindirim sistemi gibi mekanizmalar sayılabilir. Bazal metabolizma sayesinde bu ihtiyaçların tamamı sorunsuz şekilde karşılanır.

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Diyet programları yapılırken ya da belirli bir aktivite programı planlanırken, öncelikle kişinin bazal metabolizma hızı hesaplanmalıdır. Günümüzde metabolizma hızı hesaplayıcı cep telefonu uygulamaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalara gerekli parametreler girilerek, metabolizma hızı hesaplanabilmektedir. Söz konusu hızın hesaplanması için yaygın olarak kullanılan evrensel formül ise şu şekildedir:

Kadınlar için Bazal Metabolizma Hızı;

655,1 + (9,56 x kişinin kilosu) + (1,85 x kişinin boyu) – (4,68 x kişinin yaşı)

Erkekler için Bazal Metabolizma Hızı;

66,5 + (13,75 x kişinin kilosu) + (5,03 x kişinin boyu) – (6,75 x kişinin yaşı)

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma hızlandırma yolları konusunda tedbir alınırken öncelikle tüketilen yiyeceklere ve gün içindeki hareket halindeki süreye dikkat edilmelidir. Bu kapsamda metabolizma hızlandıran en etkili 10 yol, şu şekilde sıralanabilir:

 • Her öğünde tükettiğiniz yiyeceklerde protein oranının yüksek olmasına özen gösterin.
 • Bol bol su tüketin. Özellikle kilo problemi olanların yemeklerden önce yarım litre su tüketmesi, metabolizmanın hızlanmasına önemli oranda katkı sağlar.
 • Yoğun şekilde egzersiz yapın.
 • Antrenmanlarda ağırlık çalışmalarına önem verin.
 • Gün içinde ayakta kaldığınız süreyi artırın.
 • Her gün yeşil çay ve oolong çayı tüketmeye özen gösterin.
 • Tükettiğiniz yiyeceklerdeki baharat oranını artırın.
 • Geceleri uykusuz kalmayın. Gece saatlerinde ve en az 8 saat uyumaya çalışın.
 • Gün içinde en az bir kez kahve tüketin.
 • Yemeklerdeki sıvı yağ tüketimini hindistan cevizi yağından yana kullanın.

Metabolizma Hızlandırıcı İpuçları

Kendi kendinize alacağınız basit tedbirler ile metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Günlük aktivitelerinize göre gününüzü planlayabilir, arzu ettiğiniz şekilde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu anlamda öncelikle yediklerinizi eritecek şekilde hayatınıza hız kazandırmanızı tavsiye ediyoruz.

Yemeklerden sonra basit yürüyüşlerle kilo alma ve metabolizma sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında spor salonuna kayıt olarak da sportif aktivitelerinizi artırabilirsiniz.

Doğru bir ekiple doğru bir şekilde metabolizmanızı hızlandırmak için de bize her zaman ulaşabilirsiniz:

0 312 287 77 55

Ama tabii, bir uzmandan destek almadan da metabolizma hızınızı artırmak isterseniz, beslenmenizi değiştirebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıracak yiyecekleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tam tahıllı ürünler
 • Brokoli
 • Acı biber
 • Çorba
 • Yeşil çay ve kahve
 • Baharatlar
 • Armut ve elma
 • Turunçgiller

Yukarıda sayılan yiyecekleri öğünlerinize dâhil ederseniz, ideal metabolizma hızına ulaşmanız kolaylaşacaktır. Siz de sağlıklı bir yaşam bir için metabolizma hızının ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalısınız. Bu sayede hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Metabolizma hızının önemi hakkında daha fazla bilgi almak veya metabolizmanızı hızlandıracak antrenman programları için uzman ekibimize her zaman ulaşabilirsiniz:

online@vamooos.com

0 312 287 77 55