YENİLER İÇİN MEDİTASYON NEDİR?

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon, modern yaşamın stresinden ve düzensizliğinden arınmak, kendi zihnine ve bedenine kulak vermek isteyen herkesin tercih edebileceği, son derece dinlendirici ve besleyici bir pratiktir.

Çoğunlukla bir meditasyon müziği ya da yönlendiren eşliğinde yapılsa da kişiler meditasyonu kimi zaman kendi başlarına, sessizlik içerisinde yapmayı da tercih edebilirler.

Meditasyonda temel amaç; kişinin zihnini boşaltarak “asıl benliğine” ulaşmasıdır.

Böylece hayata kısa bir süre için ara vererek kendi ile baş başa kalan insan, birçok sorun ile başa çıkabilecek duruma gelir.

Kaygı ve stres bozukluğu veya depresyon gibi birçok rahatsızlıkta önerilen bir rahatlama pratiği olan meditasyon, birbirinden farklı pozisyonda gerçekleştirilebilir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, kişinin kendi öz benliğine ulaşma yolculuğudur.

Meditasyon süresi kişinin kendi inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilir; ancak yeni başlayanların meditasyona uzun süre odaklanması zor olabileceğinden başlangıçta 5 dakika gibi bir süre yeterli görülebilmektedir.

İlerleyen dönemlerde 20 dakika ve yarım saate kadar çıkarılabilen bu rahatlama yöntemi, kişinin günlük alışkanlığı haline geldiğinde oldukça dinlendiricidir.

Kişilerin hayattaki motivasyonlarını ve işlevselliğini artıran bir yöntem olan bu meditasyon, oturarak ya da uzanarak, kişinin kendisini rahat hissettiği bir pozisyonda gerçekleştirilebilir.

Kişi uygun gördüğü pozisyonda, düşüncelerinden arınarak kendi benliğinin derinlerine doğru bir yolculuğa çıkar. Bu anlamda ortamın sessiz olması ya da bir meditasyon müziğinin bu sürece eşlik etmesi, rahatlatıcı ve kolaylaştırıcı bir etki yaratabilir.

Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

Meditasyon teknikleri büyük ölçüde çeşitlilik gösterir.

Bunlar arasından hangisinin en çok işlevsel olduğu ise kişinin kendi tercihleri doğrultusunda şekillenir.

Örneğin; kişi uzanarak, müzik olmadan meditasyon yapmaktan memnunsa, meditasyonuna bu şekilde devam etmelidir. Ancak ifade edildiği gibi, meditasyon oldukça rahatlatıcı bir etkinliktir.

Bu dinginlik hali kişinin uykusunun gelmesine sebep olabilir.

Meditasyon esnasında uyumak iyiye işaret etmez. Dolayısıyla, bilincinizin açık ama durgun olduğundan emin olmanız gerekir.

Eğer yatay pozisyonda uykunuz geliyorsa, bir yere oturarak ve yaslanarak meditasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer düşüncelerinizi yavaşlatmakta zorlanıyorsanız, bir müzik ya da yönlendirene başvurabilirsiniz.

Hatta Vamos Online’a üye olarak Yoga derslerine katılabilir, alanında uzman eğitmenlerimizle içinize doğru huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz!

vamooos.com/online/harekete-basla/

Meditasyon Müzikleri ile Uygun Ortam Sağlayın

Bazı kişiler, düşüncelerinden arınarak dinginliğe ulaşma konusunda zorluk yaşayabilirler.

Bunun üstesinden gelmek için, kişinin iç sesini bastırmasına imkân sağlayacak bir müzik ile meditasyon yapılabilir.

Bu sesler çoğunlukla çeşitli ses dalgaları yayarak kişinin odaklanmasına olanak tanır.

Genellikle kaygı ve stres bozukluğu yaşayan, sıklıkla anksiyete atakları geçiren kişilerin meditasyon yapmakta zorlandığı görülür.

Bunun sebebi düşünmeye ara vermekte zorlanmalarıdır. Olayları akışına bırakmak onlar için zor olabilir. Bunun üstesinden gelmek ise müzik ile mümkün olabilir.

Meditasyon yapmayı düzenli bir etkinlik haline getirdikleri takdirde, bu insanların kaygı seviyelerinde azalma meydana gelebilir ve bu da dolaylı yoldan fiziksel anlamda daha sağlıklı olmalarına olanak tanır.

Meditasyon Faydaları

Meditasyon, birçok zihinsel ve fiziksel sağlık sorunun üstesinden gelmede bireylere fayda sağlayabilmektedir.

Ruhsal rahatsızlıklar, kişilerin fiziksel anlamda sağlık sorunu yaşamalarına da sebep olabilmektedir.

Birçok rahatsızlık, kaygı bozukluğu ile tetiklenmekte, modern yaşamın belirsizlikleri karşısında kişiler stres bozuklukları geliştirebilmektedir.

Atalarımızın “savaş ya da kaç” stratejisinden bize miras kalan stres, modern yaşamda farklı tehlikeler tarafından tetiklenmekte, vücutta birçok dengesizliğin de kaynağını oluşturmaktadır.

Bu durumu dengeye sokmak ve kaygı seviyemizi olağan bir çizgide ilerletmek için meditasyon benzersiz bir fırsat olarak görülür.

Bu sebeple, meditasyon yapmanın görünenin de ötesinde sağlık açısından büyük ölçüde fayda sağladığını dile getirmek mümkündür.

Uzman eğitmenlerimizle iletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz!

online@vamooos.com