KRONİK AĞRILARI AZALTMAK İÇİN SPOR ŞART!

 

Hareketsiz kalmak, kronik ağrıların artmasına veya yeni ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hareketsizleşen ve evde kısıtlı kalan hayatlarımızda, hareketsizlik neredeyse hepimizin en büyük sorunlarından biri haline gelmeye başlamıştır. Bu sebeple uzmanlar, evde bile hareket edilmesini ve düzenli egzersiz yapılmasını önermektedir.

Özellikle, birçok insanı etkileyen ve aylarca, hatta yıllarca devam edebilen kronik ağrılar için gün içinde bilinçli şekilde egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Duruş bilinci, terapi teknikleri, esneklik egzersizleri ve küçük de olsa günlük aktiviteler ile vücudun hareket ettirilmesi kronik ağrıların azalmasına etki etmektedir.

Gün içerisinde kısa da olsa yapılacak düzenli germe ve kademeli egzersiz, kronik ağrı yaşanan bölgenin rahatlamasını sağlar. Günde sadece 30 dakika ayırarak, haftada 3 veya 4 defa egzersiz yapmak, dayanıklılığı artırarak kasları güçlendirir ve eklemleri rahatlatarak esnekliğin artmasını sağlar.

Egzersiz yapamayan bireyler için ise düzenli yürüyüş önerilmektedir. Böylelikle kas sistemi çalışacak, vücuda giren oksijen miktarı artacak ve ağrı bölgesine ulaşan oksijen ile kronik ağrının azalması sağlanacaktır.

Eğer siz de, içinde bulunduğumuz bu dönemde kronikleşen ağrılar yaşıyorsanız, yavaş yavaş da olsa harekete başlayın! İnanın; sadece kısa bir sürede kaslarınızın ne kadar esnek olduğunu hissedecek, ağrılarınızdan yavaş yavaş kurtulacaksınız.