KALORİ HESAPLAMA & GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI HESAPLAMA

Fazla kilolarından kurtulmayı hedefleyen bireyler, farklı diyet yöntemlerini uygulayarak bu problemlerden kurtulmak isterler. Söz konusu diyet programları belirlenirken, öncelikle alınan besinlerin kalori değerlerinin hesaplanmasına ihtiyaç vardır. Bu sayede sağlıklı beslenmenin yanında kontrollü kilo verme de sağlanmış olur. Beslenme esnasında besinlerin kalori değerlerinin bilinmesi çok önemlidir. Besinlerin kalori değerleri bilinirse, doğru beslenme yöntemleri uygulanabilir.

Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı bellidir. Bünyeye alınması gerekenden fazla kalori almak, kilo almaya neden olur. Tüketilecek besinlerin kalori hesaplaması düzenli olarak yapılırsa kontrolsüz kilo almanın da önüne geçilir. Çünkü kilo almanın temel sebebi, alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olmasıdır. Bu sebeple kilo almamak adına tüketilecek besinlerin kalori değerlerinin bilinmesi çok önemlidir.

Gün içinde alınan kalorinin doğru hesaplanması, kilo verme sürecini de hızlandırır. Böylece, vücudunuzu tanıyarak düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmış olursunuz. Günlük kalori hesabı ile kişiye özel bazal metabolizma da öğrenilmiş olur.

Kalori Hesaplama Nedir?

Kalori hesabı yapılırken mümkün olduğu kadar hassas hareket etmek gerekir. Günlük kalori hesabında; cinsiyet, boy, kilo ve yaş parametreleri baz alınır. Bu parametreler ile bir insanın günlük alması gereken en az kalori oranı hesaplanmış olur. Bu işlemin sonucuna göre, kişinin kalori dengesinin ayarlanması esastır.

Kalori hesaplaması ile ideal kiloya ulaşmak için bir yol haritası belirlemek mümkündür. Kiloyu korumak ya da ideal kiloya ulaşmak adına, ihtiyaç duyulan kalori oranı hesaplanmalıdır. Günlük alınması gereken kalori miktarının hesaplanması ile düzenli kilo verilebilir. Doğru beslenme konusunda da önemli bir adım atılmış olur. Kilo verme esnasında günlük kalori alımının mutlaka sınırlandırılması gerekir.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günlük kalori hesabını yapmak için öncelikle bazal metabolizmanın hesaplanmasına ihtiyaç duyulur. Bazal metabolizma; gün içerisinde hiçbir şey yapılmasa dahi vücudun harcadığı kalori miktarıdır. Bazal metabolizmanın hesaplanması formülü, kadın ve erkekler için farklı uygulanır:

Erkekler için bazal metabolizma: 66 + (9,6 * kilo) + (1,7 * boy) – (4,7 * yaş)
Kadınlar için bazal metabolizma: 66,5 + (9,6 * kilo) + (1,7 * boy) – (4,7 * yaş)

Yukarıdaki formüle göre 27 yaşında, 100 kg kiloda ve 1,88 m boyunda bir kişinin günlük kalori ihtiyacı; 2197,4 kalori’dir. Söz konusu örnekteki kişinin gün içinde aldığı kalori miktarı, 2197,4’ten fazla ise gün içi aktiviteler ile fazla kalorinin yakılması gerekir. Aksi hâlde, kilo alımı gerçekleşir.

Besin Kalori Hesaplama

Kilo vermek isteyenlerin aldıkları besinin kalorisini bilip, buna göre beslenme programı geliştirmesi çok önemlidir. Günümüzde gelişen teknolojiden istifade ederek besin kalorilerinin hesaplanması oldukça pratiktir. Bu kapsamda geliştirilmiş birçok cep telefonu uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalara, gün içinde alınan besin miktarları ve kalorileri girilerek, kaç kalori alındığı ya da alınacağı kolayca hesaplanabilir.

Günlük Kalori Hesaplama Yöntemi

Kilo vermek için egzersizin yanı sıra mutlaka az yemek gerekir. Teorik olarak bu konu kulağa basit gelse de bu anlamda kararlı olmayanlar kilo veremezler. İdeal kiloya ulaşmak herkesin hedefidir. Bu sebeple de istedikleri kiloya ulaşmayı amaçlayanlar, hemen diyete başvurur.

Günümüzün modern tıp uygulamalarında, diyet programının belirlenmesinde ilk aşama; günlük kalori hesabının yapılmasıdır. Bu hesabın yapılmasında kullanılan kalori hesap çizelgeleri bulunur. Bunun yanında yukarıda da açıklandığı gibi birçok cep telefonu uygulaması da vardır. Kalori sayma yöntemlerinden istifade ile kilo vermek çok daha kolay olabilir.

Vücuda hesaplanan kalori miktarının üzerinde besin alınmaması, istikrarlı kilo vermek için önemlidir. Eğer günlük kalori miktarının üzerinde kalori alınıyorsa düzenli spor aktiviteleri ve egzersiz ile fazla kaloriler yakılabilir. Bu sayede kilo kontrolü sağlanmış olur. Burada esas olan; kalori hesabının istikrarlı şekilde yapılması ve beslenme programına uyulmasıdır.

Detaylı bilgi için;

Mail: online@vamooos.com
Tel: 0312 287 7755
Instagram: @vamossports