İDEAL VÜCUT YAĞ ORANINIZ KAÇ OLMALIDIR?

İdeal vücut yağ oranı, cinsiyetler arası farklılık gösterebilmektedir. Bu oranlar vücut yağ oranı tablosu üzerinden kolayca takip edilebilir. Bu tabloya göre, erkeklerde yaşam için gerekli yağ oranı %2-14 arası şeklinde belirlenmiştir. Bu oran sporcularda %6-13 arasında seyrederken formda kalmak isteyenlerin vücut yağ oranları %14-17 arasında olmalıdır. %18-24 arası kabul edilebilir olarak görülürken %25-37 arası fazla kilolu olarak değerlendirilmektedir. %38 ve yukarısı ise obezite rahatsızlığına işaret eder.

Tüm bu oranlar kadınlarda daha farklıdır; kadınlarda yaşam için gerekli yağ oranı %10-12 arasında seyrederken sporcular için uygun yağ oranı %14-20 olarak belirlenmiştir. %21-24 arası formda kalmak isteyen birinin yağ oranına işaret ederken %25-31 arası kabul edilebilir niteliktedir. %32-41 arası yağ oranı kişinin fazla kilolu olarak nitelendirilmesine neden olurken %42 ve üstü obezite rahatsızlığını işaret etmektedir.

Siz de vücut yağ oranınızı doğru bir şekilde öğrenmek ve geleceğinize sağlıklı bir şekilde devam etmek için uzman ekibimize hemen ulaşabilirsiniz:

0 312 287 77 55

Vücut Yağ Oranı Nedir?

Vücut yağ oranı, bir kimsenin vücudunda yer alan yağ doku ağırlığının toplam vücut ağırlığına oranıdır. Sağlıklı birinin vücudunda bulunan yağ oranı cinsiyetler arasında farklılık gösterebilmektedir. Yağ dokusunun vücut ağırlığına olan oranı uygun görülen sınırın üstüne çıkarsa kişide çeşitli sağlık problemleri baş gösterebilir. Bununla beraber, uygun görülen vücut yağ oranının altına düşülmesi de sağlık açısından olumsuz etkiler doğurur. Bu oranlar, özel olarak tasarlanmış bir baskül yardımıyla ölçülebildiği gibi, beden ölçüleri ve kilo arasındaki ilişkiden yola çıkılarak da hesaplanabilir.

Vücut Yağ Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vücut yağ oranı hesaplama işlemi çeşitli biçimlerde yapılabilmektedir. Bu işlem için vücut yağ oranı ölçüm cihazı kullanılabileceği gibi vücut ölçülerinden yola çıkılarak da ortalama bir orana erişilebilir. Elbette bu amaca hizmet eden özel olarak tasarlanmış cihazların kullanımı çok daha güvenilir sonuçlar vermektedir; ancak bu cihazlara erişimin sağlanamadığı durumlarda beden ölçümü oldukça pratik bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle vücut yağ oranını azaltma ya da artırma niyetinde olanlar, sıklıkla yağ oranlarını ölçme ihtiyacı hissederler. Bunun için boy, boyun çevresi, bel ve kalça ölçülerini bir mezura yardımıyla tespit ederek gerekli oranlar doğrultusunda hesaplama işlemini gerçekleştirebilirler.

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

İdeal vücut yağ oranı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

İdeal oranların belirlenmesinde cinsiyet ve fiziksel aktivite yoğunluğu öne çıkan değişkenler arasında yer almaktadır.

Yoğun fiziksel aktivite gerçekleştiren kişiler, yani sporcular, daha az yağ oranına sahip olmalıdırlar. Bu kişilerin vücut kütlelerinde kas oranlarının, yağ oranlarına göre daha fazla olması beklenir. Bununla birlikte, vücut yağ oranı erkek sporcularda kadın sporculardan daha az olmalıdır. Bu oranlar, vücut yağ oranı tabloları üzerinden detaylı olarak incelenebilir. İdeal vücut yağ-kas-su oranı tablo üzerinden takip edilerek uygun oranlara ulaşmak için çeşitli egzersiz ve beslenme planları oluşturulabilir.

Eğer siz de vücudunuza en uygun beslenme planını oluşturmak ve sağlıklı bir şekilde kilo almak veya vermek istiyorsanız, uzman diyetisyenimiz ile hemen iletişime geçebilirsiniz:

online@vamooos.com

Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

Vücut yağ oranının fazla olduğu durumlarda bu oranın uygun aralıklara düşürülmesi sağlık açısından son derece önem arz etmektedir.

Vücut yağ oranı azaltma işlemi için kişinin egzersiz yapması gerekir; ancak egzersizler sırasında yağ yakımının gerçekleşmesi için vücutta kalori açığı meydana gelmelidir. Çünkü vücut enerji üretimi için önce kalori, sonra yağ harcamaktadır. Bunun için de kalori ağırlıklı beslenmeden kaçınmak gerekir. Vücutta yeterince yağ olmadığı durumlarda ise vücut enerji üretimi için kasları eritmeye başlayacaktır ki bu sağlık açısından tehlike arz eder. Bu nedenle vücut yağ oranının ne gereğinden az ne de gereğinden fazla olması gerekir. Bu nedenle sık sık yağ ölçümü işlemi gerçekleştirmekte fayda vardır.

Doğru yağ ölçüm işlemi için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz:

online@vamooos.com

0 312 287 77 55