HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN SPOR ŞART!

 

Düzenli yapılan spor ile vücuda daha fazla oksijen girmesi sağlanır. Beyne ulaşan oksijen ise beynin daha çok çalışmasını sağlayarak, hafızanın güçlendirilmesine yardımcı olur.

Özellikle belirli bir yaştan sonra yapılan spor sadece bedensel değil zihinsel fayda da sağlar. Belirli bir yaş grubundaki bireylerin düzenli spor yapması ruh haline de etki eder. Yaş ilerledikçe daha fazla görülen depresyon, yalnızlık ve mutsuzluk hissine karşı uzmanlar tarafından spor yapılması önerilmektedir.

Ruh halinin yanı sıra, kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklara da yakalanma riskleri azalır. Bedensel aktivitenin yanı sıra beyinsel aktivitelerin artması da sağlanarak unutkanlıkların önüne geçilir.

Gün içerisinde yapılabilecek çok basit egzersizler bile vücudun daha fazla çalışmasını ve daha fazla oksijen akışı olmasını sağlar. Uzmanlar tarafından, haftada en az 150 dakika egzersiz yapılması ile vücudun daha dinç hale geldiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple ufak egzersizler bile vücudumuza oldukça fazla yarar sağlamaktadır.

Eğer siz de hafızanızı güçlendirmek ve kendinizi daha zinde hissetmek istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve hemen harekete başlayın!