GÖĞÜS KASI HAREKETLERİ & GÖĞÜS KASI NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir yaşam için, düzenli spor yapmanın yararları tartışılamaz. Daha estetik bir vücuda sahip olmayı hedefleyenler için de vücut geliştirmek önem taşır. Vücudunu daha güçlü hale getirmek ve hacimli gözükmek isteyenler için, üst vücudu geliştirmek önceliklidir. Özellikle, göğüs, kol ve omuz egzersizleri daha dinç ve gösterişli bir vücut için zaruridir. Hangi amaçla olursa olsun, göğüs kası çalışmak istiyorsanız, bu işin inceliklerini şöyle özetleyebiliriz:

Göğüs Kası Nedir?

Göğüs kası, “pectoralis major” ve “pectoralis minor” denilen iki bölümden oluşur. Göğsü üst veya alt bölüm olarak çalıştırmak sanılanın aksine mümkün değildir. Herhangi bir göğüs egzersizi, göğüs kısmının tümünü çalıştırır, ancak ağırlığı farklı bölgelere vermek olasıdır. Bu da değişik göğüs egzersizlerine bağlı olarak gerçekleşebilir. Birbirinden farklı egzersizler, göğüs kaslarının alt ve üst kısmını daha çok çalıştırmaya yarar, fakat yine de kaslar bir bütün olarak çalışır.

Göğüs Kası Hareketleri

Göğüs kaslarını geliştirmek için çok fazla egzersiz bulunur. Bunlardan size en uygununu seçerek minimal bir programla bile hayal ettiğiniz vücuda ulaşabilirsiniz. Ağırlıklı ya da ağırlıksız yapabileceğiniz egzersizlerle, düzenli bir çalışma programı edinebilirsiniz. Egzersizlerin bazıları kasın üst kısmına, bazılarıysa alt kısmına daha çok odaklanır. Kendi rutininize ve ihtiyacınıza bağlı olarak, bir göğüs kası egzersiz programı yapabilirsiniz.

Bench Press

Göğüs geliştirmek için en verimli egzersizlerden biri olan “bench press”, omuz ve triceps kaslarının geliştirilmesi için idealdir. Bu hareket, sehpaya sırt üstü uzanarak ağırlık barlarının kaldırılması ile yapılır. Her egzersizde olduğu gibi bench press yaparken de güvenliğiniz için dikkatli olmanız gerekir. Bu hareketi iyi araştırıp uygulayabilir ya da profesyonel bir destek ile programınıza dahil edebilirsiniz.

Incline Dumbbell Fly

Ağırlık olarak “dumbbell” kullanabileceğiniz bu egzersizle göğüs kasınız güçlenir ve genişler. Bu egzersiz, daha çok göğsün üst tarafına ağırlık vermenizi sağlayan bir harekettir.

Pec Deck Fly

Makine ile yapılan bu egzersiz türü, göğüs kası oluşumu için etkili bir egzersizdir. Göğüs kasları ve omuz kasları için verim sağlamak isteyenler bu egzersizi rutinlerine dahil edebilirler. Spor salonlarında bulunan bu egzersiz aletiyle, göğüs kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Push Up

Bu hareketin, herhangi bir alet olmaksızın ya da isteğe bağlı olarak, pilates topu gibi yardımcı araçlarla da yapılabilen farklı versiyonları vardır. Evde göğüs kası çalışmak isteyenler için de rahatlıkla antrenman rutinine dahil edilebilir ve düzenli uygulandığı takdirde hızlı sonuç alınabilir.

Göğüs Kası Nasıl Yapılır?

Göğüs kası egzersizleri yaparken bir program oluşturmak ve bu plana sadık kalmak kritik değer taşır. Düzenli yapılan egzersizler olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Haftanın iki, üç günü, düzenli olarak göğüs egzersizi yaparak kısa sürede yüzünüzü güldürecek sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra göğüs egzersizleri esnasında yaşayabileceğiniz aksilikleri en aza indirebilmek adına ya profesyonel yardım almalı ya da egzersiz yöntemlerini iyice araştırmalısınız.

Rutine bağlı kalmak ve güvenli bir program oluşturmak ne kadar önemliyse, beslenme şekliniz de göğüs kası çalışırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur. Protein, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme diyeti uygulamak, bu yolda daha tatmin edici ve hızlı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Düzenli bir egzersiz planı ve uygun bir beslenme programına sadık kalınırsa, istenen görüntüye kısa sürede ulaşılabilir. Bu amaçla çalışılırken genetik faktörün etkileri de unutulmamalıdır.

Göğüs Kası Geliştirme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs kası geliştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus aceleci olmamaktır. Daha hızlı sonuç almak için, fazla ağırlık kullanmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra fazla egzersiz yapmak da kişiye faydalı olmaktan ziyade, zararlı olabilir. Minimum ama etkili bir çalışmayla da istenen sonuca erişilebilir.

Fazla ağırlık kullanmaktan ya da aşırı egzersiz yapmaktan ziyade, hareketleri doğru uygulamak daha önemlidir. Yanlış hareketler istenmeyen kaza ve sakatlıklara sebep olabilir. Göğüs kası geliştirmek istiyorsanız; vücudunuzu iyi tanımalı, zayıf ve güçlü yanlarınızı bilmeli ve ona göre bir plan yapmalısınız. Sabırla rutininize bağlı olmak, sizi hayal ettiğiniz vücuda kavuşturacak anahtardır.