FİZİKSEL ANTRENMAN KONTROL ETME BECERİSİNİ ARTIRARAK ZİHİNSEL ANTRENMANA KATKI SAĞLAR

 

Bilim ve aklın ön planda tutulduğu sportif faaliyetler, spor yapan insanların gelişiminde önemli bir rol oynar. Spor, fiziksel becerilerin yanı sıra zihinsel faktörlerin de geliştirilmesini sağlar. Zihinsel faktörlerin geliştirilmesi ise duygu ve düşüncelerimizi kontrol edebilmemizle mümkün olabilmektedir. Özellikle duyguları kontrol etme becerisinin olduğu durumlarda, performans sırasında yaşanan duygular olumlu ya da olumsuz farketmeksizin dikkat, odaklanma, algı ve zaman yönetimi gibi dört önemli faktörü etkilemektedir. Üst düzey performans sergileyebilmek için iyi yönetilmesi gereken bu dört faktörün zarar görmemesi adına, bireyin duygu kontrolünü hem kendisi hem de çevresindekiler için sağlayabilmesi oldukça mühimdir.

Düzenli spor yapmak ise duygu ve düşüncelerimizi kontol altında tutmamızı sağlar ve daha uyumlu bir yaşam sürdürmemize zemin hazırlar. Düzenli spor yapmak ayrıca, beslenme ve uyku problemlerini de ortadan kaldırır. Bu sayede odaklanma problemi yaşama durumunun önüne geçilir. Ayrıca spor, başlı başına bir disiplin gerektirdiği için beynin çalışma sistemi bu yönde olumlu olarak gelişmektedir.

Normalde yaptıkları işe dikkatini tam olarak veremeyen insanlar, düzenli spor yaparak odaklanma sorunun önüne geçebilmektedir. Spor sırasında kan akışının yükselmesi ve oksijenden daha fazla yararlanmak, vücudun ihtiyacı olan hormonların salgılanmasına yardımcı olduğu için zihnimiz daha açık olmaktadır. Zihin ve bedenin senkronize çalışması sebebiyle düzenli olarak yapılan egzersizler, insanın düşünce sınırlarının da genişlemesine; bu sayede de zihin faaliyetlerinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır.

Spor sayesinde beyin, oksijenden daha fazla yararlanır ve zihnimiz faaliyetlerini daha işlevsel hale getirir. Böylece ihtiyaç duyulan hormonlar daha fazla salgılandığı için düşünce sınırları genişlemekte, yaratıcılık artmaktadır. Yapılan açık hava yürüyüşleri, kısa süreli antrenmanlar, takım sporları gibi etkinlikler bedeni olduğu gibi zihni de canlandırmaktadır.

Eğer siz de bedeniniz kadar zihninizi de canlı tutmak istiyorsanız, Vamos’un alanında uzman eğitmenleri ile sporu hayatınıza dahil edebilir, daha sağlıklı ve zinde bir yaşama adım atabilirsiniz. Sporun yanı sıra sizi doğru yönlendirecek bir uzmandan destek almak istediğinizde de Düş’ün Psikloji’yi tercih edebilir; zihninizi boşaltıp kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;
dusunpsikoloji.com