BEYİN GÜCÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN FİZİKSEL EGZERSİZ

 

Beyin gücünüzü arttırmak için uygulayabileceğiniz pek çok fiziksel egzersiz vardır. Yalnız, düşünce yapınızı ve davranışlarınızı değiştirmezseniz, tek başına egzersiz yapmak beklediğiniz zeka artışını beraberinde getirmez. Evet, egzersiz iyidir ancak bu yeni bulduğunuz IQ kaynağını kullanırken kullanacağınız alanların da yerli yerinde olduğundan emin olun.

Bu yazıda, fiziksel antrenman sayesinde hem fitness seviyenizi, hem de beyin gücünüzü aynı anda arttıracak 4 yöntemden bahsedeceğiz.

  • Başlangıç olarak basit bir düzen oturtun. Haftada 2-3 kez hafif tempo koşu yapmak size büyük fayda sağlayacaktır.
  • Fiziksel egzersiz, sinir sistemi ve beynin genel işleyişini arttırmada müthiş etkilidir.

Daha etkili bir dolaşım sistemi beyne ulaşan kan miktarını arttırmakla kalmayıp, kanın ulaşmasını sağlayan arterlerin de genişlemesini sağlar. Genişleyen arterler sayesinde karbon dioksit akışı devamlı hale gelir, böylece egzersizle beyin yeni kaynakları devamlı olarak edinir.

Beyne daha fazla kan gitmesi demek, zihninizi çok daha etkin kullanmanız demektir.

  • Belli bir hedef için çalışın

Başarmak istediğiniz belli bir hedefiniz yoksa fiziksel egzersiz yapmanın pek de bir manası yoktur. Ulaşmak istediğiniz belirli bir hedefiniz olsun. Ardından çeşitli metotlar kullanarak hedefinize varmak için denemeler yapın. Böylece yapacağınız egzersizden en iyi sonucu alacaksınız. Amaç belirlendikten sonra, varış noktasına gitmek için bir antrenman programı oluşturun. Sonuca ulaşmak için her adımınızı yazdığınız listenizi oluşturun. Başta zor gelecektir; ancak devamlı tekrarlandığında kolaylaştığını fark edeceksiniz.

  • Kalp atışınızı hızlandıracak, sevdiğiniz bir sporu veya egzersiz programını tercih edin

Burada kullanabileceğiniz yöntemlerin çeşitliliği çok fazladır. Atletizmden, takım sporlarına veya yüzme ve koşu gibi tek başınıza yapabileceğiniz dallar olabilir. Her egzersiz çeşidinin kendine has yararları vardır; ancak her biri uzamsal zeka, algı, el göz koordinasyonu, kararlı davranabilme yeteneği, hafızanın güçlenmesi, zihinsel uyanıklık gibi pek çok yetinin gelişimini hızlandıracaktır. Gerçekten yoğunlaşmak isteyebileceğiniz alanlar ise ağır kardiyovasküler antrenmanlar içeren koşmak, yüzmek, kürek veya bisiklet olabilir. Beyninizin iyiliği için sakatlık riski yüksek olan dallardan uzak durmak isteyebilirsiniz.

  • Antrenman programınıza sadık kalmaya çalışın

Olimpiyatlara hazırlanmıyoruz tabii ki. Amacımız beyin gücümüz arttırmak için düzenli egzersizden faydalanmak. Elle tutulur sonuçlar almak için hangi egzersizi yaptığınızdan ziyade, çalışma programınıza sadık kalmanız önemli.

Bir süre sonra zaten vücudunuzda beklediğiniz sonuçlar yer edinmeye başlayacak. Daha uzun çalışma demek, arterlerin kalıcı olarak genişlemesi için daha fazla zamanı olması demektir. Bu şekilde zihinsel kapasiteniz eskisine nazaran çok daha yüksek olacaktır.

Bedeniniz ne kadar formdaysa, beyninizde o kadar formdadır. Zinde bir beden beynin ihtiyaç duyduğu gerekli oksijeni ve besinleri çok daha etkili ulaştırır.