BESLENME ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİRELİM: KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME

Tek tip, standart diyet listelerini uygulamak çok uzun zamandır konu dışı. Uzmanlar tarafından, beslenmenin kişisel olduğu, kişiye uygun beslenme çeşidinin bulunmasının ne kadar önemli olduğu sıklıkla vurgulanmakta.

Peter J. D’Adamo’nun öncülü olduğu kan grubuna göre beslenmeden bahsettiği kitabı dilimize de “Kan Grubunuza Göre Diyet” başlığı ile çevrilmiş. 1996 senesinde kitap yayınladıktan sonra çok satanlar listelerine girmiş ve birçok insan alışveriş listelerini, ne yediklerini, egzersiz rutinlerini revize etmiştir. Bu tip beslenmede D’Adamo, birinin yemeği diğerinin zehri olabilir diyerek, kan grubuna göre diyeti birçok hasta üzerinde uygulamıştır.

Bu beslenme şekli, kan grubunun tarih öncesi hangi soydan geldiğimizi belirttiğini iddia ederek, insanoğlunun sindirim sistemini inceleyerek neleri tolere edip edemediğine bakmaktadır. Örneğin A kan grubuna sahip insanlar tarıma dayalı kültürden geldikleri için vejetaryen bir beslenme şekli, O kan grubuna sahip insanlar ise avcı-toplayıcı soydan geldikleri için daha çok et yemeye dayalı bir beslenme şekli sürdürmelidir.1

Bu beslenmenin mantığı ise, kan gruplarının belirli gıda türlerini sindirmedeki performansının önemli olduğu yatıyor ve ülser, gıda alerjileri ve intoleranslarının kan grubuyla ilgili olabileceği de iddia ediliyor. Mide asidi, kan grubu ve ülser riski arasında bir bağlantı kurulmuş. Buna göre düzenlenen gıda alımı, sindirim sistemini de iyileştiriyor ve ideal vücut ağırlığına ulaşmaya, enerji seviyesini artırmaya ve hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor.

D’Adamo kitabında şöyle bir kılavuz öneriyor:

A Kan Grubuna Göre Beslenme:

Meyve, sebze, soya peyniri, deniz ürünleri, hindi ve tam tahıllara odaklanın. Etten kaçının. Kilo vermek için deniz ürünleri, sebzeler, ananas, zeytinyağı ve soya tercih edin ve süt, buğday, mısır ve barbunya fasulyesinden kaçının.

B Kan Grubuna Göre Beslenme:

Et, meyve, süt ürünleri, deniz ürünleri ve tahılları ağırlıklı olarak içerir. Kilo vermek için yeşil sebzeleri, yumurtaları, ciğer ve meyan kökü çayını seçin ve tavuk, mısır, yer fıstığı ve buğday tüketimini sınırlayın.

AB Kan Grubuna Göre Beslenme:

Süt, soya peyniri, kuzu eti, balık, tahıllar, meyve ve sebzeleri tercih edin. Kilo kaybı için soya peyniri, deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve yosun faydalı olacaktır ve tavuk, mısır, karabuğday ve barbunya fasulyesinden kaçının.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme:

Yüksek proteinli yiyecekler seçin ve bol miktarda et, sebze, balık ve meyve yiyin. Tahılları, fasulyeleri ve baklagilleri sınırlayın. Kilo vermek için buğday, mısır ve süt ürünleri yerine deniz ürünleri, yosun, kırmızı et, brokoli, ıspanak ve zeytinyağını tercih edin.2

Harvard Üniversitesi tarafından yayınlanan yazıda ise, kan grubuna göre beslenmeye dair bilimsel araştırma sayısının azlığının altı çizilmiştir. Bununla birlikte, 2014 senesinde yapılan bir araştırmada, bu tip beslenmenin kardiyometabolik risk faktörlerinde örneğin kolesterol ve ya kan basıncı gibi unsurlarda iyileşme gösterdiği, ancak bu beslenme şekli ile ilişkisinin ne kadar bağlantılı olup olmadığının belirsiz olduğu söyleniyor.3 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan makalede, söz konusu beslenme incelenmiş ve etkilerini doğrulamak için bir kanıt bulunamamıştır.4

Siz siz olun yine de kan grubuna göre beslenmenizi bir uzman diyetisyene başvurmadan sakın düzenlemeyin!
Vamos’un uzman diyetisyeniyle hemen iletişime geçin!

beslenme@vamooos.com

 

 

1 https://www.oprah.com/health/blood-type-diet-fact-vs-fiction-nutrition

2 https://health.usnews.com/wellness/food/articles/does-the-blood-type-diet-help-you-lose-weight

3 https://www.health.harvard.edu/blog/diet-not-working-maybe-its-not-your-type-2017051211678#:~:text=Those%20with%20type%20A%20blood,kidney%20beans%20should%20be%20avoided.

4 https://academic.oup.com/ajcn/article/98/1/99/4578345

Kaynak: https://myremedy.co.nz/health-conditions/nutrition/what-is-the-blood-type-diet/