BAŞARILI İNSANLARIN HAFTA SONLARI

 

Hayatımız boyunca sadece bir kaç bin hafta sonu yaşayabiliyoruz. Başarılı olan insanlar hafta sonlarında hovardalık yapmak veya yerleri temizlemek dışında vakitlerini dolu dolu harcamayı tercih ediyorlar.

‘What The Most Succesful People Do On The Weekend’ kitabının yazarı yönetim uzmanı Laura Vanderkam, çalışma zamanından arta kalan bu kutsal zamanların en etkili nasıl değerlendirebileceğinin bir özetini geçmiş.

Önceden planlama yaparak, zamanı değerlendirmede seçici olmak ve sevdiğiniz şeyler uğraşarak kendinizi şımartmak gibi ana başlıklarla konuyu özetliyor.

Makalenin orjinalini; http://www.businessinsider.com/how-successful-people-spend-weekends-2014-11?op=1 bağlantısından okuyabilirsiniz.

Ama biz sizin için özetledik =)

Hafta sonunuzu kontrol etmede ilk adım bilinçli kararlar almaktır.

Cuma gecesi veya Cumartesi sabahı kanepeye gömülüp televizyon izlemek çok kolaydır, ancak elinizde olan bir kaç basit saati emip götüreceğini de bilmek lazım. Varsayılanı yapmak yerine, zamanınızı nasıl geçirdiğinize düşünün ve karar verin.

‘Dünya ile sürekli bir bağlılığımızın olduğu şu zamanlarda, vakit öldürmek bile bilinçli tercih edilmelidir. Seçsek de seçmesek de çünkü boş vakitlerimiz bir şekilde doldurulacaktır. Bu yüzden vaktimizi nasıl değerlendireceğimizi seçmediğimizde alacağımız tatmin çok daha az olacaktır. Geriye dönüp baktığımızda zamanımızı üzerinde düşünerek karar verdiğimizle geçirmediğimize pişman olmak olası.’

Sadece kitap okumak için bile olsa, kendinize randevu verin

Hafta sonu için bir planınız olmalı. Kesin dakikalar ve saatleri, belli faaliyetler için ayırın. Ardından yapacağınıza dair kendinize söz vermelisiniz.

Eğer bir kitabı okumayı planlıyorsanız, kitabı olduğu yerden alın ve onu okumak için plan yapın. Bir saat belirleyin. O saat gelince de okuyun. Saati geçirmeyin sakın – okuyabilir miydim? Müzik mi dinlesem? Yoksa biraz yürüsem mi? Tadında sorular sorarak elinizde olan az zamanın da boşuna geçmesine sebep olursunuz.

Disiplinli olmalı ve kendinize verdiğiniz sözleri tutmada tutarlı olmalısınız.

Hafta sonu için plan yapmayı neşe mekanizmasını açan bir kilit gibi düşünün

Harvard Psikoloji Bölümünden Daniel Gilbert’e göre; İnsan beyninin en büyük başarısı, gerçeğin hüküm sürdüğü dünyada gerçek dışı cisimler ve olaylar hayal edebilmesidir.

Gilbert genel olarak ‘beklentiden’ bahsediyor. Mutlu hissetmenin büyük bir bölümünü beklentiler oluşturur. Planını yaptığımız etkinlikleri beklemek gibi. ‘İleriye dönük yapılan bir etkinlik planını düşünüyorken belli bir neşe deneyimleriz. Neşenin ne güzel tarafı, etkisinin uzun soluklu olmasıdır.

Her hafta sonu en az üç etkinlik yapın; ama her dakikanızı da planlamayın

Hafta sonunu da planlamak kulağa hiç hoş gelmiyor; ancak Vanderkam’a göre hafta sonunuza en az üç temel program koymanız en fazla 9 saatinizi alacak ve hafta sonunuzun hareketli geçmiş olmasını sağlayacak. Günün sonunda da hala oturup tembelliğe vakit kaldığını göreceksiniz.

Yapmayı hayal ettiklerinizin bir listesini çıkartın. Böylece her gün gerçekleştirebileceklerinizin farkına varırsınız.

Hafta sonu geldiğinde yapmayı istediğiniz pek çok şey olduğunun farkına varıp, afallayıp neredeyse hiçbirini yapamadığınızın olmuş olabilir. Bu durumdan etkili bir liste ile kurtulabilirsiniz.

‘Yapılacak 100 Düş’ başlıklı bir liste çıkartmanızı öneriyor Vanderkam kitabında. Elbette Piramitleri görmek gibi büyük bir planı gerçekleştirmek zor olacaktır; ancak listenin sonlarına doğru beyin fırtınası sayesinde gündelik hayatınızda yapmayı arzu ettiklerinizin de ortaya çıktığını göreceksiniz.

Hafta sonu için plan yaparken yıllardır yapmadıklarınızı gözden çıkarmayın.

Vanderkam’ın sırlarından bir tanesi de olabildiğince ‘derine inmek’. Bazı aktiviteleri çocukluğunuzdan beri yapmıyor olsanız bile şu andan itibaren hafta sonlarınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Yetişkinler olarak bazen kendimizi ciddi programlara o kadar çok adıyoruz ki kendimize eğlenceli zaman geçirmemiz gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor. Sizin için önemi büyük olan bir aktivite seçin ve bunu hafta sonu rutininize ekleyin.

Hafta sonu sabahları kendinize ayırabileceğiniz en verimli saatler olabilir.

Hafta sonu sabahları amaçsızca yatarak kolayca harcanabilir. Bunun yerine kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmek için bu değerli zamanı kullanmayı deneyin.

Dikkatinizi dağıtacak neredeyse hiçbir şey olmadan kendinize koyduğunuz hedefleri çok daha rahat tamamlayabilirsiniz. Bir maratona hazırlanıyorsanız, kimse uyanmadan bir kaç saat sürecek antrenmanınızı aile zamanını bölmeden, yapmanız çok daha verimli olacaktır. Elbette bunun için bir önceki gün geç yatmamak lazım; ancak bu genelde her gün için iyi bir fikirdir.

Ailecek uygulayabileceğiniz yeni alışkanlıklar ve gelenekler oluşturun.

Mutlu ailelerin genelde bir hafta sonu aktiviteleri hep vardır; ancak kimsenin buna ayıracak vakti yoktur. Pazar sabahı kahvaltı hazırlamak veya sabahları birlikte yürüyüşe çıkmak gibi basit bir kaç eylem bile olabilir. Bir süre sonra bu aktiviteleri bir ritüele dönüştürmeyi ihmal etmeyin. Ritüeller bir süre sonra gelenek haline gelsin ve geleneklerse mutluluk seviyenizi artmasında kanıtlanmış huzurlu anılara dönüşsün.

Dinlenmek için belli saatleriniz olsun ve telefonunuzu kapatın.

Hafta sonu programınızda telefonunuzu kapatacağınız, bilgisayardan uzak ve dünyayla mesafenizi koruyacağınız bir zaman dilimi yaratmak da çok önemlidir. Mesela öğleden sonranızın iki saatini kısa bir şekerlemeyle kendinizi sarj etmeye ayırabilirsiniz.

Elbette siesta yapmanıza gerek yok. Kitap okuyabilir veya film izleyebilirsiniz. Amaç burada rahatlamak.

Pazar gecesi mutlaka bir plan yapın, böylece ertesi gün işinizi düşünerek strese girmemiş olursunuz.

Pazar akşamınızı planlayarak Pazartesi sendromunun bünyenize erken işlemesine engel olabilirsiniz. Bir önceki geceden işi düşünerek strese girmek yerine, hafta sonu eğlencesini uzatarak yorucu ve üzücü bir Pazar geçirmezsiniz.

Pazar akşamlarını yoga veya spor ile geçirerek haftanın bütün toksinlerinden arınabilirsiniz.

 Angarya ve yoğun işlere boş günlerinizde olabildiğince az vakit ayırın.

Angarya işlerinizi hafta sonuna bırakmaktan vaz geçerek, boş günlerinizi çamaşır yıkayarak geçirmemeye çalışın. Hafta sonu programınızın temelini hafta içi yapamadığınız işlerinizi tamamlamak oluşturmasın.

Angaryalarınızı gün be gün hafta içine yayarak yapmaya çalışın. Eğer bu mümkün olmuyorsa, bütün işleri bir anda yapmak yerine kendinize ayırdığınız zamanın aralarında agaryaları sıkıştırın.

Bölerek çalışmak bütün işlemlerin bitirilmesine sizi daha kolay motive edecektir.

80 yaşına geldiğinizde 4160 hafta sonu geçirmiş olacaksınız. Bu günler boşa gitmesin.

4000 hafta sonu kulağa hiç de çokmuş gibi gelmiyor. Her şeyden bunalıp, hiç bir şey yapmamak veya gereksiz işlere vakit harcamak da çok olası. Ancak, hayatın bu tuzağına yakalanıp, hayatın en güzel taraflarından uzaklaşmak da çok olası.

Çoğu zaman neleri yapmak istediğimiz üzerinde düşünmeyip, hayatımızın kısıtlı hallerinde, yapılacak listemizin pek azını tamamlıyoruz. Başarı insanların hafta sonlarıyla alakalı farkında olduğu en büyük gerçek, hayatın gelecekte yaşanamayacağıdır. Daha az yorgun veya daha müsait olduğumuz zamanları bekleyemeyiz.

O yüzden bu hafta sonu ile birlikte, haydı bir şeyler yapın!