BARFİKS NEDİR? & DOĞRU BARFİKS NASIL ÇEKİLİR?

Günlük sportif aktivitelerde sıklıkla yapılan faaliyetlerden biri de barfiks çekme hareketidir. Özellikle kol, sırt ve karın kaslarına sağladığı fayda nedeniyle barfiks, çoğu sporcu tarafından tercih edilir. Yoğun koşu programları ya da antrenmanlardan sonra barfiks çekmek, kasların güçlenmesi için çok önemlidir.

Barfiks Nedir?

Barfiks, yüksek bir noktaya asılan bardan tutularak başın barın üzerine kaldırılma hareketidir. Barfiks, genel anlamda zor bir hareket olarak kabul edilir. Özellikle kol, sırt ve omuzların çalışmasını sağlar. Bu nedenle güç-kuvvet çalışmalarında getirisi çok yüksektir.

Barfiks hareketi, insan vücudundaki kol kaslarının ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bu nedenle sporla ilgili meslek ve aktivitelerin hemen hepsinin programında barfiks yer almaktadır. Ayrıca polis, asker ya da güvenlik görevlisi gibi meslek gruplarının sınavlarında, adayların barfiks başarısı ayrı bir öneme sahiptir.

Eğer siz de doğru bir şekilde barfiks çekmek veya programınıza dahil etmek istiyorsanız, alanında donanıma sahip hocalarımız ile iletişime geçebilirsiniz:

online@vamooos.com

Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks, kapı ya da benzeri bir yere asılı olan barın üzerine asılmak suretiyle çekilir. Ellerin serçe tutuşu denilen pozisyonda olması ve ayakların yere basmaması gerekir. Barfiks çeken kişi bara asıldıktan sonra belinden güç almadan boyun kısmı barı geçecek şekilde kendisini yukarı kaldırabilmelidir. Tekrar başlangıç pozisyonuna gelindiğinde bir tekrar yapılmış olur. Barın üzerine boyun kısmı çekilirken nefes alınmalı, bardan inerken nefes verilmelidir. Bu şekilde yapılabildiği kadar hareket tekrarlanmalıdır.

Eğer siz de doğru bir şekilde barfiks çekmek ve geleceğinize sağlıklı bir yatırım yapmak istiyorsanız, hemen alanında uzman eğitmenlerimize ulaşabilirsiniz:

online@vamooos.com

Barfiks Faydaları Nelerdir?

Barfiks kas grupları için oldukça faydalı bir aktivitedir. Bu kapsamda barfiks yararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sırt kaslarının güçlenmesine destek olarak duruş bozukluklarının önüne geçilmesini sağlar.
  • Barı tutarken ve hareketi yaparken bilek kaslarınızın çalışması nedeniyle bilekler güçlenir.
  • Vücut ağırlığı ile yapılan bir hareket olduğu için kasların doğal halini almasına destek olur.
  • Vücudun dengede kalmasını sağlar.
  • Yoğun bir aktivite olduğu için barfiks, kardiyo olarak da değerlendirilebilir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmeye destek olur.
  • Gövdenin sağlam kalmasına ve güçlenmeye katkı sağlar.

Barfiks Hangi Kasları Çalıştırır?

Barfiks, özellikle sırt, kol, bilek kaslarının çalışmasını sağlar. Bu nedenle çok yönlü bir aktivitedir. Çok yönlü özelliği sayesinde birçok spor dalında barfiks, özel olarak planlanan bir antrenman programıdır. Barfiks çekme faydaları yukarıda da sayıldığı gibi çok fazladır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için de düzenli olarak barfiks çekmek çok önemlidir.

Spor programına başlanmadan önce barfiks çeşitleri ve çalıştırdığı kaslar araştırılmalıdır. Bu sayede çok daha sağlıklı ve bilinçli şekilde antrenman planlaması yapılabilir. Sporcunun tercihine göre normal barfiks, yardımlı barfiks ya da ağırlıklı barfiks gibi barfiks çeşitleri uygulanabilir. Hangi barfiks çeşidinin seçileceği tamamen sporcunun kondisyonu ile ilgili bir durumdur.

Barfiks Boy Uzatır Mı?

Barfiks, gelişme döneminde antrenman programına alınırsa boy uzamasına destek olur. Bu nedenle ebeveyn tarafından çocukların bu aktiviteye yönlendirilmesi sağlanabilir. Belli bir yaştan sonra boyun uzaması mümkün değildir.

Boy uzaması hakkında daha fazla bilgi almak ve barfiks çalışmalarını doğru bir şekilde programınıza dahil etmek için bize ulaşabilirsiniz:

0312 287 7755

Doğru Barfiks Programı İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

Yukarıda da açıklandığı gibi barfiks, zor bir harekettir. Çoğu insan ilk denemede barfiks çekemez. Bu konuda ne kadar kararlı olursanız o kadar kısa sürede barfiks çekmeye başlayabilirsiniz.

Barfiks çekemiyorsanız ilk etapta yardımlı barfiks ya da yarım barfiks çekebilirsiniz. Yardımlı barfikste bir arkadaşınız ayaklarınızdan tutar ve sizin kendinizi yukarı çekmenize destek olur. Bunun yanında yarım barfiks de çekebilirsiniz. Kendinizi yukarı kaldırabildiğiniz kadar kaldırıp son noktada gücünüz elverdiği ölçüde bekleyebilirsiniz. Bu hareketleri kararlı şekilde yaptığınızda kısa sürede barfiks çekebileceğinizi göreceksiniz.

Barfiksin sağlıklı yaşam ve kuvvetli vücut için önemi göz önünde bulundurulduğunda mutlaka antrenman programına dâhil edilmelidir. İstikrarlı şekilde barfiks çekildiğinde yapılan barfiks hareketi sayısı her geçen gün biraz daha artacaktır.

Detaylı bilgi ve doğru bir program için alanında uzman eğitmenlerimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Mail: online@vamooos.com

Tel: 0312 287 7755