ADONİS KASI NEDİR & ADONİS KASI NASIL YAPILIR?

Güçlü ve formda bir vücuda sahip olmak isteyenlerin hayalleri arasında, adonis çizgisini daha da görünür kılmak vardır. Özellikle erkeklerin adonis kasına ya da diğer tanımı ile adonis çizgisine olan ilgisi oyuncu Brad Pitt’in “Dövüş Kulübü” filmi ile bir hayli artmıştır. Peki, “adonis kasını geliştirmenin ve o bölgedeki çizgiyi görünür kılmanın etkili yolları nelerdir?” diye merak ediyorsanız, işte yanıtlar!

Adonis Nedir?

Adonis kası olarak bilinen kas grubu, literatürdeki adı ile “adonis kemeri” olarak da bilinir. “Transvers abdominist” ve “inguinal ligament” birleşimi ile oluşan adonis, karın bölgesinin en derin çekirdek kaslarından birisidir.

Adonis Kası Neresidir?

Adonis kası, kadın ya da erkek fark etmeksizin her insanda bulunan, kalça kemiğinden uzanarak pelvis bölgesine çapraz inen, V şeklindeki kastır. Kaburgalar ve kasıklar arasında bulunan ve erkeklerin anatomik özellikleri nedeniyle çok daha belirgin görünen bu kas grubu, kadınlar tarafından en çekici bulunan kaslardan birisidir.

Adonis Kası için Bilmeniz Gerekenler

Mitolojide bilinen ismi ile “Apollo’nun kemeri” olarak da adlandırılan adonislerin oyuk görüntüsü, aslında kas değil birer bağ dokudur. Bu nedenle adonis bölgesini daha da görünür hale getirmenin temeli; kas oluşumuna önem vermekten değil, daha çok karın bölgesindeki yağ tabakasını eritmekten geçer. Özetle, adonis temelde kasık bağları tarafından oluşturulur.

Yanlış bir yaygın inanışın aksine, adonis kası geliştirmek ve belirgin hale getirmek için hiç bir özel destek ürünü yoktur. Sadece, protein shaker’lar doygunluk hissi vererek, bir nebze bu alanın gelişimine katkı sağlayabilir.

Adonis Kası Egzersizleri

Adonis kasını görünür kılmak ve zamanla güçlendirmek için karın kası geliştirme antrenmanlarına öncelik vermek gerekir. Fakat, sadece karın antrenmanları tek başına yeterli değildir. Bu bağlamda vücudun yağ oranını da ideal seviyeye düşürmek gerekir. Her egzersiz rutininde kardiyo ve HIIT antrenmanları sürdürülebilir hale getirilmeli, kondisyon ve dayanıklılık birlikte artırılmalıdır. Daha sonra doğrudan adonis bölgesinin çalışmasını sağlayan karın egzersizleri yapılarak mümkün olan en kısa sürede sonuç alınması sağlanabilir. Tam, yan veya yarım plank pozisyonlarının yanı sıra basit ancak etkili bazı egzersizlerle de adonis kaslarını güçlendirebilirsiniz. “Adonis kası nasıl yapılır evde ya da spor salonunda?” diye merak ediyorsanız, gelin birlikte her yerde yapılabilecek iki etkili adonis egzersizine yakından göz atalım.

Lateral Heel Touches

Bu karın egzersizi temelde oblik kaslarını hedef alır. Egzersizi uygulamak için:

• Dizleri kırın ve geriye doğru yatın.
• Topuklarınızı kalçanıza olabildiğinde yaklaştırın.
• Kolları, vücudunuzun yanlarına koyun.
• Baş, boyun ve omuzlarınızı kaldırın.
• Yanal hareketler için sağ elinizi sağ topuğunuza ve daha sonra da sol elinizi sol topuğunuza doğru uzatın.
• Tüm hareketleri 1 dakika boyunca tekrarlayın ve en az 3 set devam ettirin.

Hip Drops

Alt sırt kaslarını hem de oblikleri çalıştıran bu hareket ile adonis kaslarını hedef alabilirsiniz. Egzersizi uygulamak için:

• Ellerinizi omuz genişliğinde açarak zemine yerleştirin ve plank pozisyonuna geçin.
• Bacaklarınızı ve kalçanızı düz şekilde yukarıda tutun.
• Sol kalçanızı yavaşça yana doğru indirin ve hemen başlangıç pozisyonuna geri dönün.
• Daha sonra aynı hareketi sağ kalçanız için yapın. Böylece bir tekrar bitmiş demektir.
• Her sette 15-20 tekrar olacak şekilde, en az 3 set kontrollü ve yavaş hareket etmeye özen gösterin.

Adonis Kası Nasıl Yapılır?

Adonis kasının belirgin hale gelmesi için elbette egzersiz şart olsa da temel hedef; yağ miktarını azaltmaktır. Eğer bu bölgede yağ miktarı fazlaysa, kasların görünmesi oldukça zorlaşır. Bunun dışında, kas ve doku dolgunluğu da adonislerin belirginliğinde belirleyici özellikler olabilir. Ancak sürdürülebilir bir beslenme programı, düzenli antrenman ve kondisyon artırıcı yoğun adonis egzersizleri ile kaslarınızı görünüz hale getirebilirsiniz.

Siz de yaşınıza, boyunuza ve hayat tarzınıza uygun şekilde akademi mezunu eğitmenler tarafından hazırlanan egzersiz ve beslenme programları için hemen bizimle iletişime geçin! Nerede olduğunuz hiç fark etmez!

Mail: online@vamooos.com
Tel: 0312 287 7755
Instagram: @vamossports