A’DAN Z’YE UYKU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!

 

Çocukken en sevmediğimiz şeylerin başında şekerleme yapmanın gelmesi çok komik değil mi? Dışarıda oynamak, televizyon izlemek varken uyumak neden? Yoğun hayat tempomuzda maalesef ikinci plana itimek zorunda kalan gün içi kestirmeleriyse yetişkinler olarak arzularımızın en başında geliyor şimdi. Endişe verici olansa, sağlıklı bir hayat için gerekli olan iyi bir uykunun önem listemizde sonlarda yer alması.

 • Uykusuzluğun etkileri

Toplumun büyük bir kesmi açıkca yetersiz uykunun yan etkilerinden muzdarip. Uykusuzluk, gündelik aktivitelerinizi sınırlamakla kalmaz, uzun vadede sağlığınız da olumsuz etkiler.

Hafıza kaybı, kiloda iniş çıkışlar, kalp rahatsızlıkları, zayıf bağışıklık sistemi, yüksek kan basıncı

 • İyi bir uyku için tüyolar
 1. Uyku takvimi oluşturun. Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak en doğrusudur. Yeni bir uyku düzenine alışmak 7 gün alırken, tipik uyku döngüsüne dönmek 1 gün alır.
 2. Düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapanların nispeten normal saatlerde yorulup, daha kaliteli uyurlar. Her gün yapacağınız 10 dakikalık bir yürüyüş bile uykunuzun kalitesini arttıracaktır.
 3. Sıcak bir duş alın. Yatağa yatmadan once alınan sıcak bir duş vücudu sakinleştirerek uykuya dalınmasını kolaylaştırır. Vücud ısınız düştükçe yavaşlayan metabolizmanın etkisiyle bedenininiz doğal olarak uyuşuklaşır.
 4. Yatmadan önce yemek yemekten kaçının. Vücudunuz yemek sindirmekle meşgul olduğundan dolayı kalp ritminiz metabolizmanız çalıştığından yükselir. Aynı zamanda gece uyanma olasılığını da arttırır.
 5. Yatmadan önce içki içmekten kaçının. Alkol rahatlamanızı sağlayabilir; ancak uyku kalitenizi düşürür. Alkollü uyunduğunda, en ihtiyacınız olan derin uykuda (REM) geçirdiğiniz süre azalır ve gece uyanma olasılığınız artar.
 6. Yatmadan önce kafeinden kaçının. Kafein, uyku verici kimyasalların salgılanmasını önleyerek ve adrenalin üretimini arttırarak dikkati arttırır. Yatmadan önce tüketirseniz bütün gece boyunca yatakta dönüp durabilirsiniz.
 7. Gün içinde uzun şekerlemelerden kaçının. 20 dakikadan daha uzun kestirirseniz, gece uykuya dalmanız da o kadar zorlaşır.
 8. Yatakta kitap okuyun. Bu pek bilimsel olmayabilir ama kitap okumak her zaman uykunuzu getirir 🙂
 9. Sessizlik. Gürültülü bir çevrede uyumanız gece uyanma olasılığınızı arttırır. Vücudun yeterince dinlenebilmesi için olabildiğince sessiz bir ortamda uyumaya çalışın.
 10. Tam ayarında olsun. İdeal uyku için, ideal oda sıcaklığı 18 ile 22 derece arasındadır. Çok sıcak veya çok soğuk olursa uykuya dalmak zorlaşır.
 • Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

18 yaş ve üzeri; 7.5-9 saat

12-18 yaş için; 8.5-10 saat

5-12 yaş için; 10-11 saat

3-5 yaş için; 11-13 saat

1-3 yaş için; 12-14 saat

1 yaşa kadar; 14-15 saat