Zumba - Zumba Nedir? - Zumba Dersleri | Vamos
Sizi Arayalım!

Zumba

Zumba

ZUMBA GRUP EGZERSİZLERİ

Müziğin ritmiyle dans ederek kilo vermek dendiğinde akla gelen aktivitelerin başında kuşkusuz ki zumba vardır. Ortaya çıktığı günden bu yana egzersiz anlamında büyük farklılık yaratan ve çok sayıda insanı etkisine alan zumba, dansa dayalı bir fitness programıdır. Vamos bünyesinde bulunan Zumba ve Strong by Zumba Grup Egzersizleri sizlere doğru ve etkili programlar sunar.

Zumba ve Zumba Dansı Nedir?

İlk kez Kolombiyalı dansçı ve koreograf Alberto Beto Perez tarafından 1990 sonrası yıllarda oluşturulan zumbanın, dünyadaki en yaygın dans ve fitness bileşimi programı olarak ün kazandığı bilinir. Zumba fitnessın kendine has doğasını oluşturan temel niteliği, onun başta Latin olmak üzere, uluslararası müziklerle dansı bir araya getirmesidir. Eğlenceyle harmanlanmış aerobik bir aktivite olarak, genellikle kumbiya, samba, salsa, mambo, merenge ve hip-hop gibi çeşitli danslarla ve müziklerle yapılır.

Zumba, bireysel olarak gerçekleştirilebileceği gibi, daha çok fitness ve spor merkezlerinde grup egzersizleri şeklinde tercih edilmektedir. Bu durumun önde gelen nedenlerinden biri, insanların, egzersizlerini alanında uzman eğitmenler eşliğinde, doğru ve etkili hareketlerle yapmak istemesidir. Bir başka neden ise, grup egzersizleriyle konsantrasyonun görece daha kolay sağlanabilmesidir. Nitekim, zumba dansı da popülaritesini bir grup egzersizi olmasından alır.

Zumba Egzersizlerinin Özellikleri

Zumba, geleneksel anlamda spor yapma kalıplarının dışında, eğlenerek dans eşliğinde egzersiz yapmayı sağlar. Bu yönüyle spora mesafeli kişiler için de egzersizi keyifli hale getirerek iyi bir alternatif sunar. “Zumba nedir?” dendiğinde, çoğu insan tarafından bu etkinlik bir egzersiz türü olmanın yanı sıra bir aktivite olarak da görülmektedir. Egzersiz yapabilme yetkinliğine sahip her yaştan insana hitap eden zumba, esnekliği ve kolay adapte olunabilme özellikleriyle ön plana çıkar.

Grup aktivitesi olarak ele alındığında bir sosyalleşme alanı yaratarak diğer insanlarla uyumlu çalışmayı geliştirir. Egzersiz süresince hareket prensibine dayanan yapısıyla vücudu zinde ve enerjik tutar. Egzersiz ve eğlence birlikteliğiyle sürekliliği artırmakta, zorlu gibi görünen kalori yakma çabasını da keyifli hale getirir.

Zumbanın Faydaları

Hareket yoğunluğunun yüksek olmasından dolayı zumba egzersizleri, kalori kaybetmede önemli bir yer tutar. Bu yönüyle egzersizlerin kalori yakımı konusunda güçlü bir etkisinin olduğu kabul edilir. Egzersizler sırasında farklı kas grupları aynı anda çalışır ve lokal olmanın ötesinde çalışma boyunca tüm vücut aktif kalmaya devam eder. Egzersizler, hem dans ederek eğlenmeye hem de vücudu sağlıklı ve formda tutmaya yardımcı olur. Bu sayede zumbayla stres ve yorgunluk hafifletilebilir.

Zumbanın bir diğer faydası ise koordinasyonu yükseltmesidir. Pek çok figürü barındıran zumba, dansla müziğin ritmine uymak, kol ve bacak hareketleri arasındaki uyumu korumak konusunda başarı sağlar. Zumba; beden, zihin, kas koordinasyonunu artırıcı etkisiyle öne çıkar. Vücudun şekillenmesine, sıkılaşmasına ve esnekliğinin artmasına yaptığı katkı, zumbanın diğer özellikleri arasında yer alır.

Zumba ile Zayıflamak

Kilo vermek söz konusu olduğunda, doktor ve diyetisyen tavsiyesine bağlı olarak kişinin belli miktarlarda kalori yakmasının gerektiği bilinir. Gün içerisinde yeterli fiziksel aktivitenin yapılması, kalori yakmada önemli bir etkendir. Bu doğrultuda yeme-içmenin sağlıklı bir hale getirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması yoluna gidilebilir. Yüksek enerji ve tempo gerektiren zumba ile zayıflamak, hareketin artırılması açısından iyi bir seçenektir.

Her sporda olduğu gibi zumba etkinliğinde de yaş, mevcut kilo, fiziksel aktivite seviyesi ve egzersiz yoğunluğuna bağlı olarak yakılan kalori miktarı değişiklik gösterir. Kişiden kişiye ve egzersiz biçimine göre farklılıklar olmakla birlikte, ortalama 1 saatlik zumba egzersizinde 300 ila 900 arası bir kalori yakımının gerçekleştirilebileceği ifade edilebilir..

Left Menu Icon