Full Body Workout - Full Body Antrenman Programı | Vamos
Sizi Arayalım!

Total Body

Anasayfa » Grup Egzersizleri » Total Body
Total Body

FULL BODY GRUP EGZERSİZLERİ

Full Body Workout Nedir?

Full body workout, bir gün içinde vücudunuzun tüm kas gruplarını çalıştıracak şekilde uygulanan antrenman şeklidir. Kişinin seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösteren ve zorluk seviyelerinde uygulanan bu antrenman şekli bir gün içinde vücudunuzun tüm kas gruplarına etki edeceğinden genellikle bir sonraki gün dinlenmeye ayrılır. Genel fitness seviyenizi yükseltmeye yarayan sıkı antrenmanlar sayesinde tüm kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Tüm kaslarınızı aynı gün içerisinde çalıştırması sayesinde ise size hem zaman açısından fayda sağlar hem de alacağınız verimin yüksek olduğu bir spor programıdır. Kişinin ihtiyaçları ve zamanı odaklı olarak çalışan Vamos! Spor Complex’te gruplar eşliğinde birçok egzersiz programı mevcut. Vamos İhtiyacınız olan en uygun alanı bularak, spor yapmayı grup çalışmaları ile daha eğlenceli hale getirir. Spor Complex’in Bootcamp Spor Programı başta olmak üzere tüm antrenmanlardan grup egzersizleri bünyesinde sayesinde yararlanabilirsiniz.

Full Body Antrenman Programının Özellikleri

Full Body Programı kişilerin seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Spora henüz yeni başlamakta olan kişiler için önerilen program genellikle haftada toplamda 3 gün olarak belirlenir. 1 gün antrenman ardından 1 gün dinlenme şeklinde ilerleyen program sayesinde bir gün öncesinde vücudun tüm kas grupları çalıştırılır ve ertesi günü tempoya alışabilmesine yardımcı olabilmek adına 1 gün dinlenme verilir. Yeni başlayanlar için genellikle kas gruplarının her birine tek bir egzersiz uygulanacak şekilde bir program hazırlanır. Düzenli olarak bu aşamada ilerleyen bir kişi, antrenman programını daha ileriye taşımak istediği takdirde çalışmalar haftada 4 güne çıkarılabilir. Bu 4 günün 2 günü genellikle alt vücut, 1 günü ise üst vücut odaklı olarak ilerletilir. 3 günlük çalışmanın ardından ise 1 günlük dinlenme verilir.

Full Body Egzersizi Faydaları Nelerdir?

Spora yeni başlayacak olan kişiler için en uygun antrenman türlerinden biri olan full body egzersizinin birçok faydası bulunur. Vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırması sayesinde yoğun bir antrenman programıdır. Dolayısıyla da yağ yakımı açısından oldukça etkili bir yöntemdir. 1 gün egzersiz 1 gün dinlenme şeklinde ilerlemesi sayesinde ise zaman açısından tasarruf da sağlanabilir. Böylece antrenman yapmak için zaman ayıramadığını düşünen birçok çalışana bu açıdan bir avantaj sunar. Öte yandan, full body egzersiz genellikle compound (birleşik) egzersizlerden oluşur. Bu da yoğun bir şekilde vücut kaslarının çalışmasını ve hızlı bir şekilde yağ yakmayı sağlar. Oldukça çeşitli egzersizlerle ilerlemesinden dolayı çalışmayı monotonluktan çıkarır. Grup egzersizlerinin de etkisiyle spor yapmak sizin için çok daha eğlenceli hale gelir.

Full Body & Split Antrenman Farkları Nelerdir?

Split antrenman şekli genellikle fitness yapan veya vücut geliştirmek isteyen sporcular tarafından uygulanan bir programdır ve full body gibi bir gün içerisinde tüm kasları çalıştırmak yerine kas gruplarını 1 hafta içine böler ve her gün farklı bir kas grubunu çalıştırmaya odaklanır. Split antrenmanlarında genellikle tek bir bölge üzerine çalışıldığından antrenmanların süresi daha kısa olabilir fakat full body antrenmanın yanı sıra split antrenman için haftada daha fazla gününüzü ayırmanız gerekecektir. Spora yeni başlayanların aklına sıkça takılan bir sorudur: split mi çalışmalıyım yoksa full body mi? Bu tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Zamanınızı nasıl yönetmeniz gerektiği ve hangi çalışma şeklini seveceğiniz kişiden kişiye değişiklik gösterir. Spora yeni başlayanlar için genellikle en başlarda full body program önerilir. Tüm kas gruplarını full body antrenmanlar ile çalıştırarak ardından bölge odaklı split antrenmanlara geçmek yapılacak en uygun tercihlerden biri olabilir. 

Left Menu Icon