Spinning - RPM Nedir? - Spinning Faydaları Nelerdir? | Vamos
Sizi Arayalım!

Spinning

Spining

SPINNING NEDİR?

Son zamanlarda oldukça popüler olan indoor egzersizlerden biri de spinning’tir. Spinning egzersizleri RPM değeri ile birlikte anıldığı için pek çok kişi RPM nedir diye de düşünebilir. Spinning’in diğer bir adı olan RPM, grup halinde, müzik eşliğinde iç mekânda bisiklet egzersizi yapmak olarak tanımlanabilir. Antrenör karşısında yapılan spinning egzersizi sırasındaki temel amaç, kalp solunum direncini artırmak ve alt beden kaslarını çalıştırmaktır.

Spinning yaparken egzersizin hangi seviyede olması gerektiği, belirli bir bisiklet parkuruna göre ayarlanabilir. Bu bağlamda düşünüldüğünde bisiklet sporuna hazırlık yapan ve aynı zamanda kilo kaybetmek isteyenler için son derece idealdir. Tek yapmanız gereken pedal çevirmektir. İlk etapta pedal çevirmeyi kolaylaştırmak için direnç seviyesi belirleme işlemini bireysel olarak da ayarlayabilirsiniz.

Spinning’in Faydaları Nelerdir?

Yarış bisikletlerine benzeyen özel bisikletlerle hem sele hem de pedallar üzerinde çalışılan spinning, ilk etapta zorlanılan ve denge sağlama konusunda güçlük yaşanan bir spor olabilir. Özellikle ilk kez spinning bisiklet egzersizi yapacaklar için oldukça yorucu olabilir. Bu nedenle mümkünse spinning sporuna başlamadan önce bacak kaslarının kuvvetlendirilmesi önerilir. Hem performansı artırmak hem de form tutmak açısından yararlı bir egzersiz olan spinning egzersizlerinin başlıca faydaları şunlardır:

  1. Kalp ve damar sağlığını destekler: Spinning egzersizleri, zamanla kalp sağlığına olumlu katkılar sunar. Egzersiz performansı arttıkça, nefes alma verme kapasiteniz ve dayanıklılık seviyeniz de gözle görülür şekilde artacağından kalbiniz güçlenecektir.
  2. Dolaşım sistemini güçlendirir: Düzenli egzersiz yapılması, hem metabolizmanın hızlanmasını sağlar hem de dolaşım sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.
  3. Daha sağlıklı bir vücut sağlar: Her spor branşında olduğu gibi spinning egzersizleri esnasında düzenli ve farklı dirençlerde hareketler yapmak, genel vücut sağlığına fayda sunarak zinde bir yaşam sağlar.
  4. Yüksek kalori yakımı sağlar: Spinning egzersizi sırasında farklı hızlarda hareket edileceği için çok daha hızlı kalori yakılır.

Spinning Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Fitness ne işe yarar diye merak edenlerin karşısına ilk çıkacak full body egzersizlerinden biri olan spinning, genel düşünülenin aksine sadece vücudun alt ekstremitesini güçlendirmez. Diğer bir deyişle, bacak kasları yanında basen, kalça, göğüs, sırt bölgelerindeki kasların çalışmasını da sağlar. Bu bölgelerde yağ yakımını hızlandıran ve forma sokan spinning, tüm vücudu fit bir görünüme sokar.

Spinning Kilo Verdirir mi? Spinning ile Yağ Yakımı

Spinning, ortalama 30 dakika ile 80 dakika arasında sürer. Belirli bir ritm ve müzik eşliğinde yapılan spinning dersleri, kalp atışlarının hızlandığı sprint ve aktif dinlenme aşamalarını içerir. Pedal çevirme esnasında gerçek bisiklet parkuru hissiyatı vermek amacıyla belirli eğim derecelerini kapsayan tırmanışlar, inişler ve düz yollardan bisiklet parkuru oluşturulur. Tüm bu aktiviteler, egzersizin zorluk seviyesi ve süresi kısa sürede yüksek oranda kalori harcatır. Başka bir deyişle, seviyenize ve kilonuza göre 1 saat içinde 700 kalori yakılabilir. Haftada 3-4 günde bir tekrarlandığında hem ciddi oranda kilo verdirdiği hem de tüm vücudu çalıştırarak güçlendirdiği görülmüştür.

Özetle, spinning kilo verme, yağ yakma ve formda kalmak amacıyla uygulanabilecek egzersizlerden biridir. Üstelik enerjiyi dışa vurmak, terlemek ve müzikle birlikte eğlenerek spor yapmak, stresten kurtulmayı sağlayarak mutluluk hormonunun salgılanmasını hızlandırır. Spinning egzersizlerinden verim almak ve hızlı kilo vermek için haftada en az 2-3 gün uygulanması gerekir. Ayrıca mümkünse diğer zamanlarda kardiyo egzersizleri yapmak ve vücudun üst bölgesini güçlendirecek egzersiz programı uygulamak, spinning’i tamamlayıcı etki gösterir. Böylece egzersize devam ettikçe kaslarınızın güçlendiğini, dayanıklılığınızın arttığını ve seviyenizin yükseldiğini hissedebilirsiniz.

Left Menu Icon