Kapalı Yüzme Havuzu - Ankara Kapalı Yüzme Havuzu | Vamos
Sizi Arayalım!

Kapalı Havuz

Anasayfa » Aktiviteler » Kapalı Havuz
Kapalı Havuz

KAPALI HAVUZ

Kapalı Havuz Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Kapalı havuz, yüzme sporunu her mevsim keyifle sürdürmeye olanak tanır. Kapalı havuz sıcaklığı ise yüzmeyi seven kişiler için ideal dengede olmalıdır. Su sıcaklığının seçiminde insan vücudunun suyun hareketinden etkilenmesi göz önünde bulundurulur. İdeal kapalı havuz sıcaklığı, spor havuzları için 24 °C sıcaklık seviyesinde yeterli olacaktır. Serbest havuzlarda ise bu seviye 28 °C olabilir. Havuzun olimpik ya da yarı olimpik olmasına bağlı olarak yüzme havuzu ölçüleri de değişkenlik gösterir.

Kapalı Havuz Sistemi Nasıl Çalışır?

Havuzlar özellikle yaz aylarında serinleme keyfi sağlar. Ancak kapalı havuz sistemi, her mevsim yüzme sporunu gerçekleştirmek için tercih edilir. Kapalı havuz sisteminin çalışma prensibi pek çok dinamiğin birleşimine dayalıdır. Masaj havuzu, seviye kontrolü, drenaj, pompa, ışıklandırma, emiş ızgarası, ısı pompası, dezenfeksiyon, filtre ve benzer pek çok ekipman kapalı havuzun çalışabilmesi için gereklidir.

Havuzlarda su devir daimi oldukça önemli bir meseledir. Pompa ise havuzdaki suyu çekerek filtreye iletmeye yarar. Filtre, temiz bir su elde edilmesine yardımcı olur. Böylece havuzlar düzenli olarak temizlenir ve sürekli olarak kullanıma hazır hale gelir. Kapalı havuz sistemi için ısıtmanın da yeri ve önemi büyüktür. Havuzların sıcaklığı ideal ölçüde olmalıdır. Kimyasal dengeleme ve su dezenfeksiyonu ile güvenli ve sağlıklı alanlar elde edilir.

Kapalı Yüzme Havuzu Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuzun dip temizliği oldukça önemlidir. Kaliteli ekipmanlar ile su yüzeyindeki kirlilik çekilir. Aynı zamanda havuza doldurulan su içerisinde vakumlu makine ile temizlik gerçekleştirilir. Havuz filtrelerinin bakımı, havuzun uzun süre steril bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca havuzda hasarlı veya sızıntı veren alanlar varsa onların da kontrolü ve onarımı gerçekleştirilir.

Kapalı havuzlar her mevsim sıkça kullanılan alanlar olduğu için hijyen dengesini koruması değer taşır. Bu nedenle bakım ve temizlik işlemleri periyodik olarak gerçekleştirilir. Havuzun zemini ve duvarları fırçalanır, ayrıca havuz yapısı onarılır. Detaylı havız bakımı ile tüm ayrıntılar ele alınır ve tesisat teçhizatı ile temizlik gerçekleştirilir.

Yarı Olimpik Havuz Kaç Metredir?

Yarı olimpik havuz ölçüleri 25 metre boy ve 12,5 metre en şeklindedir. Yarı olimpik havuz derinliği ise minimum 2 metredir. Bu tür havuzlarda her biri 2,5 metre genişliğine sahip olan 5 adet kulvar mevcuttur. Yarı olimpik yüzme havuzu boyutları dünya standartlarına uygun olarak belirlenir. Özellikle yüzme yarışlarında son derece etkili olan ölçülerdir. Yarı olimpik yüzme havuzu hem müsabakalarda hem de özel yüzme dersleri için güvenle tercih edilir. Yüzme keyfini sonuna kadar yaşamak ve öğrenilen bilgileri özgürce uygulamak için yarı olimpik havuz kullanılabilir.

Kapalı yüzme havuzu özel ders seçeneğiyle ideal bir antrenman düzeni sağlamaya hazır mısınız? Tüm yıl boyunca Temiz Havuz Sertifikasına sahip, güvenli ve eğlenceli yüzme deneyimi Vamos Sports Complex dünyasında!

Left Menu Icon