Fitness
Sizi Arayalım!

Fitness

Anasayfa » Aktiviteler » Fitness
Fitness

FITNESS

Ankara’da Fitness yapmak için doğru adrestesiniz! Şimdi sıra biraz Neden, Nasıl, Ne Kadar ve Ne İşe Yarar’ı öğrenmekte!

Fitness Nedir?

Kısacası, fit ve formda olma amacıyla gerçekleştirilen egzersizler bütünüdür. Bir spor dalı olmasının yanı sıra sağlıklı yaşam anlamı da taşır. Harcanan fiziksel efor sırasında vücudun solunan oksijeni kas dokusuna dağıtma becerisi olarak ifade edilebilir. Fitness programı, formda ve zinde kalmak isteyen kişiler tarafından gerçekleştirilir. Yoğun kas büyümesi gerektirmez. Fitness aletleri ve diğer pek çok bileşen ekseninde vücuda yarar sağlarken sağlıklı ve fit bir yaşam sürmeyi mümkün kılar.

Fitness Nasıl Yapılır?

Fitness hareketleri, alet kullanarak veya alet kullanmadan kasları sıkılaştırıp güçlendirme sistemine dayalıdır. Fitness salonu veya gerekli malzemelerin olduğu herhangi bir yerde gerçekleştirilebilir. Kilo vermenin yanı sıra zinde ve fit olmak için de egzersiz yapılabilir. Ayrıca skolyoz gibi sağlık sorunları olan kişiler de kaslarını güçlendirmek için fitness yapmayı tercih edebilir. Profesyonel fitness programları, disiplin ve doğru tekniklerin harmanlanması ile yapılır.

Fitness antrenman konusunda planlı ve istikrarlı olmak son derece önemlidir. Ancak herkesin motivasyonu, fiziksel özellikleri ve spor geçmişi farklıdır. Dolayısıyla hedefler de kişiden kişiye göre değişir. Fitness planının bu farklılıklara göre düzenlenmesi önem taşır. Planlı bir rutin çerçevesinde ilerlemek kişinin formunu korumasına yardımcı olur.

Haftada Kaç Gün Fitness Yapılmalıdır?

Haftalık fitness seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu programın belirlenmesinde kişinin fiziksel özellikleri ve fitness eğitimi rol oynar. Yeni başlayan kişiler haftada 1-2 günlük programla bile hemen sonuç görebilir. Ancak düzenli egzersiz yapan kişilerin ilerlemek için programını yoğunlaştırması gerekir. Bu da haftada 4-5 gün arası çalışma süresini kapsar. Ankara Fitness Akademilerinden mezun eğitmenlerimizin yazdığı programlarda bu kriterler her zaman göz önünde tutulmaktadır.

Ankara Fitness Programı Grup derslerimizi incelemek için tıklayın!

Fitness Ne İşe Yarar?

 • Beyne giden oksijen kapasitesinin artmasını sağlar. Dolayısıyla zihinsel başarının artmasında ve beyin gelişiminde etkin rol oynar.
 • Uykusuzluk problemini gidermeye yardımcı olur. Uykunun düzene girmesini sağlar.
 • Fitness antrenman programı, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Sindirim ve boşaltım sistemlerini düzene soktuğu için kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.
 • Kemik ve iskelet sağlığı için oldukça faydalıdır. İlerleyen yaşlarda oluşması muhtemel kemik erimesi riskini azaltır. Aynı zamanda kemik kütlesini artırır.
 • Fitness yapmak, sosyal yaşamı hareketlendirir. Sosyal ilişkilerin olumlu yönde gelişmesine destek sağlar.
 • Kötü alışkanlıklardan uzak durmaya yardımcı olur.
 • Fitness çalışma programı kronik ağrıların dinmesini mümkün kılar.
 • Esnek ve kıvrak bir vücuda sahip olmayı kolaylaştırır.
 • Fitness yapmak yüksek motivasyon ve özgüven sağlar. Bu sayede depresyona karşı en etkili önlem alınmış olur.
 • Fitness beslenme programı kalp ve damar sağlığını güçlendirir. Kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini düşürür.
 • Fitness yapmak vücuttaki yağ oranını azaltmayı sağlar. Bunun yanı sıra kas kütlesinin artmasını da mümkün kılar.
 • Fitness, vücut sıkılaştırmak için tercih edilen en etkili yöntemlerden birisidir.
 • Fitness kasları hacim anlamında büyütmez. Fitness sürecinde tüm kaslar çalışır ve güçlenir. Ancak vücut geliştirme yapan kişilerde olduğu gibi bir şişme durumu meydana gelmez.
 • Vücudun kalori yakmasına olanak tanıdığı için kilo verme sürecini hızlandırır.

Ankara’da Fitness Nerede Yapılır?

Ankara, fitness yapmak için ideal bir spor salonuna zaten sahip! Sadece spor yapmak için tasarlanmış ve inşa edilmiş tesisimiz, Akademi mezunu eğitmenlerimiz, yüksek tavanlarımız, her yaşa uygun fitness programlarımız ile Ankara fitness severleri ve meraklıları arasında bu sebeple önemli bir yere sahibiz. Siz de sağlığınızı korumak, bağışıklığınızı arttırmak ve Ankara Fitness Hareketi’ne katılmak istiyorsanız hemen bizi arayın!

Left Menu Icon