Açık Havuz - Ankara Açık Havuz | Vamos
Sizi Arayalım!

Açık Havuz

Anasayfa » Aktiviteler » Açık Havuz
Açık Havuz

AÇIK HAVUZ

Yüzme Havuzu Nasıl Temizlenir?

Havuz temizliği yüzme kadar eğlenceli görünmese de sağlık için son derece önemlidir. Yüzme havuzu temizliği konusunda pek çok etken mevcuttur. Klor, bromin ve diğer kimyasallar havuz suyunu temiz tutmayı sağlar. Ancak havuzun duvarları, zemini ve çevresindeki alanlar da detaylı bir fırçalamayla temizlik gerektirir.

Düzenli ve kapsamlı bir yüzme havuzu temizliği havuzu kir, yağ ve kireç kalıntılarından arındırır. Temizlik sonrası havuzun duvar ve tabanına yosun önleyici sürülerek ortalama 1 saat bekletilir. Temiz su ile dolumu yapılan havuzun pH seviyesi de uygun şekilde ayarlanır. Havuzun motor temizliği, klorlama çalışması ve diğer parametreleri düzenli olarak kontrol edilir. Bu sayede açık yüzme havuzu ortamında daha keyifli ve sağlıklı yüzme zamanları elde edilir.

Açık Havuz Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Havuz, yüzme sporu için ideal alanlardan biridir. Ancak atılan her kulaçta pek çok soru işareti de peşimizden gelir. Havuzun güvenli ve sağlıklı olması için pek çok dinamiğe dikkat edilmesi gerekir. Havuz sıcaklığı, pH ölçümü ve serbest klor miktarı gibi parametreler özenle takip edilir.

Havuz sıcaklığı, havuzda yapılacak olan aktiviteye göre değişkenlik gösterir. Müsabaka yapılacak bir yüzme havuzundaki suyun ısısı normal oda sıcaklığından 1-2 derece aşağı çekildiğinde daha iyi yüzme performansları elde edilebilir. Zira sıcak su sporcuların rehavete kapılmasına yol açmaktadır. Özel yüzme dersleri gerçekleştirilen ortamda ise kasılma ve titreme yaşayan kişiler için suyun ısısını bir nebze artırmakta fayda vardır. Çocuk yüzme havuzu için de benzer durumlar geçerlidir.

Havuz Gözlüğü Nasıl Takılır?

Havuz gözlüğü, yüzme sporunu kolaylaştıran aksesuarlardan biridir. Kişinin kendisine en uygun olan yüzücü gözlüğünü seçmesi gerekir. Bu aksesuar gözün hem sağlığı hem de rahatlığı için oldukça önemlidir. Yüzücü gözlüğü yüze tam olarak oturtulmalıdır. Göz çevresine rahatça yerleşen bir model kullanılması gerekir. Görme alanı oldukça geniş olan modeller konfor sağlar. Açık hava veya kapalı mekana göre kullanılacak havuz gözlüğü modeli değişebilir. Burun köprüsü üzerine rahatça oturan ve göz çevresini saran bir gözlük, su geçirmeyecektir.

Havuz Bonesi Nasıl Takılır?

Havuz bonesi, saçları ıslanmaktan korumaktan ziyade saçların havuza dökülmesini engeller. Havuz bonesi tüm saçları içine alacak şekilde olmalıdır. Baş bölgesine iyice geçirilir ve saçların su ile teması kesilir. Silikon boneler güçlü ve dayanıklıdır. Saçların klorlu su ile temasını mümkün olduğunca engeller. Polyester ve likra boneler ise rahatlık sağlar. Gözenekli yapıya sahip oldukları için saçlar ıslanır. Havuz bonesi yüzme tercihine göre belirlenmeli ve buna uygun şekilde kullanılmalıdır.

Vamos Sports Complex’te açık hava tesisimiz yaz boyunca hizmetinizde! Alanında uzman kadromuz ve Temiz Havuz sertifikalı açık yüzme havuzumuz ile hem yaşamın stresini omuzlarınızdan atın hem de serinleyerek eğlenmenin keyfini yaşayın.

Left Menu Icon